X-Frame-Options: SAMEORIGIN Unieważniony dowód osobisty – pamiętajmy! | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Unieważniony dowód osobisty – pamiętajmy!

W związku z otrzymanym pismem z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie znak:WO-II.620.1.5.2016 z dnia 28 stycznia 2016 r. – Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Andrychowie uprzejmie przypomina, iż nie można się posługiwać dowodem osobistym, który został zgłoszony jako utracony a potem odnaleziony.
Celem przypomnienia zgodnie z art.4 ust.1 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych – dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie należących do Unii Europejskiej oraz państw nie będących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.
Dowód osobisty zgłoszony jako utracony jest nieodwracalnie unieważniony w Rejestrze Dowodów Osobistych, ponadto informacja o utracie i unieważnieniu dowodu jest niezwłocznie przekazywana do Systemu Informacyjnego Schengen, a także wykazu unieważnionych dowodów osobistych. Zatem posługiwanie się dowodem osobistym zgłoszonym jako utracony może więc powodować negatywne konsekwencje dla jego posiadacza podczas przekraczania granic lub dokonywania czynności prawnych na podstawie tego dokumentu.
Dowód osobisty unieważniony w systemie na skutek zgłoszenia utraty nie nosi fizycznych znamion unieważnienia (odcięcie rogu) przez co sprawiać może wrażenie dokumentu ważnego, natomiast dokument ten nie służy już do potwierdzania tożsamości i przekraczania granic państwa, o których mowa w art. 4 ust.1 wspomnianej powyżej ustawy.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij