X-Frame-Options: SAMEORIGIN Turystyka przyrodniczo – poznawcza | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Turystyka przyrodniczo – poznawcza

Łamana Skała (929 npm.)

Szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Małego, na południe od Andrychowa zwany również Madohorą. Jego stoki pokrywają piaskowcowe łomy skalne, na których można spotkać adeptów wspinaczki skałkowej. W rejonie szczytu znajduje się rezerwat leśny „Madohora” o powierzchni 78,1 ha, chroniący stuletni las świerkowy.

Hrabskie Buty

W pobliżu szczytu Leskowca (919m n p m.) pod schroniskiem PTTK „Leskowiec” znajdują się 2 kamienie z wyrytymi odciskami butów pierwszych znanych turystów, którzy wyszli na Leskowiec i postanowili ten fakt uwiecznić w tak oryginalny sposób. Bliżej szczytu Leskowca i milenijnego krzyża znajduje się płyta większa i cięższa. Z lewej strony widnieje inskrypcja: "Hr. MERY WIELOPOLSKA". Z prawej strony wykuto napis:" ROMAN BA. TAUBE". Pod nazwiskami widnieją pary obcasów. Na dole płyty wykuto datę : 4/9 1898. Kilkadziesiąt metrów poniżej pierwszej płyty znajduje się drugi pamiątkowy kamień. Płyta posiada znacznie mniejsze rozmiary. W górnej części płyty widnieje promieniście wyryta inskrypcja o treści: "Hr. Ad. Potocki". Poniżej nazwiska widnieje wykuty odcisk pary męskiego obuwia. Jeszcze niżej widać napis: Roku 1846.

Przełom potoku Rzyczanka - Czarne Łupki Wierzowskie

Urokliwe miejsce, w którym Rzyczanka przecina warstwę czarnych łupków wierzowskich o dość dużej miąższości. Strumień wymodelował tu mini kanion, wodospadziki i kilka głębi. Wszystko to na odcinku ponad dwustu metrów w czarnych, przypominających swym wyglądem węgiel kamienny, łupkach. W niższej części doliny przeważają łupki, w tym czarne łupki wierzowskie. Posuwając się w górę potoku łupki przechodzą w bardzo twarde piaskowce łupiące się na kostki. Wyżej spotkamy białe margle z cienkimi wkładkami czerwonych i zielonych łupków, wreszcie grube ławice zielonkawych piaskowców. Wszystko to na odcinku niewiele ponad dwóch kilometrów.

Jaskinia Komonieckiego

Największa grota erozyjna w polskich Karpatach fliszowych, zbudowana z piaskowców gadulskich, pod szczytem Łamanej Skały (928 m n.p.m.) w pobliżu znajduje się wodospad na strumieniu Dusica.

Rezerwat Przyrody Madohora

W rejonie Łamanej Skały o pow. 71,8 ha z występującymi tam ponad stuletnimi okazami świerków, rzeżuchą trójlistkową, storczykiem okołolistnym i charakterystycznymi skałkami zbudowanymi ze zlepieńców. Warto dodać, że jest to stanowisko naturalnej świerczyny górnoreglowej.

Rezerwat Przyrody Szeroka

Usytuowany w rejonie Kocierza (879 m n.p.m.), o pow. 49 ha, chroni fragment karpackiego bukowego lasu o naturalnym pochodzeniu.

Lipa w Targanicach

Pomnik przyrody, największe drzewo o obwodzie około 7 m.

Cis w Targanicach

Pomnik przyrody, 400-letnie drzewo.

Warownia nad traktem

Pomnik przyrody, wychodnia skalna zbudowana z piaskowców istebniańskich pod Przełęczą Kocierską.

Park Miejski

Położony w centrum Andrychowa, między Pałacem Bobrowskich a kościołem, z wieloma okazami pięknych drzew: 200-letni platan klonolisty, dęby, katalpy, miłorzęby, staw oraz wysepka z ptakami wodnymi, miejsce wypoczynku mieszkańców miasta.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m., dawniej Jaworzyna)

Groń Jana Pawła II; (886 m n.p.m. dawniej Jaworzyna), pod Leskowcem w pobliżu schroniska PTTK im. Cz. Panczakiewicza. W roku 1981 staraniem przewodnika i przodownika górskiego Stefana Jakubowskiego, dla uczczenia Papieża Polaka, wprowadzono nową nazwę góry, a w okresie późniejszym wybudowana została kaplica „Sanktuarium Ludziom Gór”, pomnik papieża Jana Pawła II, stacje drogi krzyżowej. W roku 2002 z pokładu śmigłowca miejsce to obejrzał Ojciec Święty. Dojście do tego jakże ciekawego miejsca – czarnym szlakiem z Rzyk Jagódek oraz z Andrychowa szlakiem zielonym.

Wzgórze Miłosierdzia

Wzniesienie w pobliżu Zagórnika. Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Wadowickiej upamiętniający wejście w trzecie tysiąclecie, Kaplica Miłosierdzia oraz stacje drogi krzyżowej. Inicjatorem budowy krzyża i znajdującej się obok kaplicy jest pochodzący z Zagórnika ks. dr Jan Nowak. Wmurowano tutaj tablicę pamiątkową poświęconą pochodzącej z Zagórnika rodzinie Herzogów – biorącej aktywny udział w Legionach Polskich.

Ścieżka przyrodnicza Dolina Wieprzówki

Źródła Wieprzówki leżą na północnych stokach Leskowca (922 m n.p.m.) i Łamanej Skały, na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, utworzonego w 1998 r. Wieprzówka ma około 28 km długości. Płynie z południa na północ przez takie miejscowości, jak: Rzyki, Sułkowice – Bolęcina, Sułkowice – Łęg, Andrychów, Wieprz, Gierałtowice, Przybradz i Graboszyce, gdzie ma ujście do rzeki Skawy.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij