Turystyka przyrodniczo – poznawcza
Łamana Skała (929 npm.)
Szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Małego, na południe od Andrychowa zwany również Madohorą. Jego stoki pokrywają piaskowcowe łomy skalne, na których można spotkać adeptów wspinaczki skałkowej. W rejonie szczytu znajduje się rezerwat leśny „Madohora” o powierzchni 78,1 ha, chroniący stuletni las świerkowy.
Hrabskie Buty
W pobliżu szczytu Leskowca (919m n p m.) pod schroniskiem PTTK „Leskowiec” znajdują się 2 kamienie z wyrytymi odciskami butów pierwszych znanych turystów, którzy wyszli na Leskowiec i postanowili ten fakt uwiecznić w tak oryginalny sposób. Bliżej szczytu Leskowca i milenijnego krzyża znajduje się płyta większa i cięższa. Z lewej strony widnieje inskrypcja: "Hr. MERY WIELOPOLSKA". Z prawej strony wykuto napis:" ROMAN BA. TAUBE". Pod nazwiskami widnieją pary obcasów. Na dole płyty wykuto datę : 4/9 1898. Kilkadziesiąt metrów poniżej pierwszej płyty znajduje się drugi pamiątkowy kamień. Płyta posiada znacznie mniejsze rozmiary. W górnej części płyty widnieje promieniście wyryta inskrypcja o treści: "Hr. Ad. Potocki". Poniżej nazwiska widnieje wykuty odcisk pary męskiego obuwia. Jeszcze niżej widać napis: Roku 1846.
Przełom potoku Rzyczanka - Czarne Łupki Wierzowskie
Urokliwe miejsce, w którym Rzyczanka przecina warstwę czarnych łupków wierzowskich o dość dużej miąższości. Strumień wymodelował tu mini kanion, wodospadziki i kilka głębi. Wszystko to na odcinku ponad dwustu metrów w czarnych, przypominających swym wyglądem węgiel kamienny, łupkach. W niższej części doliny przeważają łupki, w tym czarne łupki wierzowskie. Posuwając się w górę potoku łupki przechodzą w bardzo twarde piaskowce łupiące się na kostki. Wyżej spotkamy białe margle z cienkimi wkładkami czerwonych i zielonych łupków, wreszcie grube ławice zielonkawych piaskowców. Wszystko to na odcinku niewiele ponad dwóch kilometrów.
Jaskinia Komonieckiego
Największa grota erozyjna w polskich Karpatach fliszowych, zbudowana z piaskowców gadulskich, pod szczytem Łamanej Skały (928 m n.p.m.) w pobliżu znajduje się wodospad na strumieniu Dusica.
Rezerwat Przyrody Madohora
W rejonie Łamanej Skały o pow. 71,8 ha z występującymi tam ponad stuletnimi okazami świerków, rzeżuchą trójlistkową, storczykiem okołolistnym i charakterystycznymi skałkami zbudowanymi ze zlepieńców. Warto dodać, że jest to stanowisko naturalnej świerczyny górnoreglowej.
Rezerwat Przyrody Szeroka
Usytuowany w rejonie Kocierza (879 m n.p.m.), o pow. 49 ha, chroni fragment karpackiego bukowego lasu o naturalnym pochodzeniu.
Lipa w Targanicach
Pomnik przyrody, największe drzewo o obwodzie około 7 m.
Cis w Targanicach
Pomnik przyrody, 400-letnie drzewo.
Warownia nad traktem
Pomnik przyrody, wychodnia skalna zbudowana z piaskowców istebniańskich pod Przełęczą Kocierską.
Park Miejski
Położony w centrum Andrychowa, między Pałacem Bobrowskich a kościołem, z wieloma okazami pięknych drzew: 200-letni platan klonolisty, dęby, katalpy, miłorzęby, staw oraz wysepka z ptakami wodnymi, miejsce wypoczynku mieszkańców miasta.
Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m., dawniej Jaworzyna)
Groń Jana Pawła II; (886 m n.p.m. dawniej Jaworzyna), pod Leskowcem w pobliżu schroniska PTTK im. Cz. Panczakiewicza. W roku 1981 staraniem przewodnika i przodownika górskiego Stefana Jakubowskiego, dla uczczenia Papieża Polaka, wprowadzono nową nazwę góry, a w okresie późniejszym wybudowana została kaplica „Sanktuarium Ludziom Gór”, pomnik papieża Jana Pawła II, stacje drogi krzyżowej. W roku 2002 z pokładu śmigłowca miejsce to obejrzał Ojciec Święty. Dojście do tego jakże ciekawego miejsca – czarnym szlakiem z Rzyk Jagódek oraz z Andrychowa szlakiem zielonym.
Wzgórze Miłosierdzia
Wzniesienie w pobliżu Zagórnika. Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Wadowickiej upamiętniający wejście w trzecie tysiąclecie, Kaplica Miłosierdzia oraz stacje drogi krzyżowej. Inicjatorem budowy krzyża i znajdującej się obok kaplicy jest pochodzący z Zagórnika ks. dr Jan Nowak. Wmurowano tutaj tablicę pamiątkową poświęconą pochodzącej z Zagórnika rodzinie Herzogów – biorącej aktywny udział w Legionach Polskich.
Wzniesienie (432m n.p.m.) nad Andrychowem porośnięte bukowo-brzozowym lasem, z nieczynnym kamieniołomem wapienia.
Zawiera 11 ekotablic o wymiarach 1,5 m x 1m na trasie przyjętej przez PTTK. Ścieżka rozpoczyna się przy Czarnym Groniu i biegnie przez szczyt Potrójnej pod granicę rezerwatu Madohora.
Źródła Wieprzówki leżą na północnych stokach Leskowca (922 m n.p.m.) i Łamanej Skały, na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, utworzonego w 1998 r. Wieprzówka ma około 28 km długości. Płynie z południa na północ przez takie miejscowości, jak: Rzyki, Sułkowice – Bolęcina, Sułkowice – Łęg, Andrychów, Wieprz, Gierałtowice, Przybradz i Graboszyce, gdzie ma ujście do rzeki Skawy.