X-Frame-Options: SAMEORIGIN TUKUMS | Archiwalna strona Gminy Andrychów

TUKUMS

Umowa partnerska podpisana 5 września 2008r. w Andrychowie.

Tukums, miasto na Łotwie, we wschodniej części Kurlandii, ok. 20 tys. mieszkańców, położone ok. 20 km na zachód od Rygi nad Morzem Bałtyckim, na obszarze pagórkowatym (wzgórza Milzkalne). Miasto charakteryzuje się w większości niską, drewnianą zabudową, pochodzącą z 1. połowy XX wieku, siedziba Tukuma rajons (okręgu).

Ok. 10 km na północ od Rygi, nad Morzem Bałtyckim znajduje się znane uzdrowisko, położone między Zatoką Ryską i rzeką Lelupą – Jurmała.

Jurmała to przede wszystkim uzdrowiskowe osiedla: Ķemeri, Jaunķemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori, Dzintari, Bulduri i Lielupe. Najważniejszym turystycznym atutem miasta jest piękna, czysta plaża, oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i sanatoryjna. Zabytkowy charakter miasta, drewniana zabudowa, przyciąga rzesze turystów. W lipcu organizowany jest tutaj festiwal muzyki europejskiej Nowa Fala gromadzący wykonawców z całej Europy.

W dniach 9-11 czerwca 2006 r., odbyło się w Andrychowie spotkanie z przedstawicielami miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Andrychowa: Landgraaf, Breclav, Tukums oraz Priverno.

Przyjechały również dwa zespoły folklorystyczne z miasta Breclav „Slovácký krúžek Poštorná „Koňaré” oraz z Łotwy Pani Inese Smirnova i Dace Lebeda.

Dace Lebeda i Inese Smirnova zorganizowały punkt informacji o swoim mieście, prezentując w broszurach i folderach piękny krajobraz swojego regionu, walory turystyczne w tym najważniejszy atut – niewielką odległość do morza.

Burmistrzowie czterech miast europejskich: Priverno, Landgraaf, Breclav, Tukums pod przewodnictwem Burmistrza Andrychowa Jana Pietrasa mieli możliwość obejrzenia głównych inwestycji gminnych oraz zwiedzenia Sanktuarium „Ludziom Gór” na Groniu Jana Pawła II, gdzie spotkali się również z Księdzem Biskupem Ordynariuszem Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeuszem Rakoczym.

W dniach 19 – 22 lipca 2007 r. odbyło się w Tukums spotkanie partnerskie. W spotkaniu tym uczestniczyły także delegacje dziewięciu innych miast partnerskich Tukums m.in.: z Korelici (Białoruś), Plunge (Litwa), Krasnogorska (Rosja), Tidaholm (Szwecja) i Izjum (Ukraina).

Podczas spotkania zostały zorganizowane warsztaty tematyczne:• Pomoc społeczna – omawiano problemy opieki socjalnej na przykładzie nowo otwartego ośrodka pomocy społecznej w Tukums,• Edukacja – zwiedzano m.in. gimnazjum w Tukums. Obecnie na Łotwie funkcjonuje sześć szkół polskich: dwie w Rydze oraz po jednej w Dyneburgu, Krasławiu, Jekabpils i Rezekne. W 1999 roku rozpoczęto tworzenie szkoły w Jełgawie (Mitawie). Dodatkowo nauka języka polskiego odbywa się w szkółkach niedzielnych w dziesięciu miejscowościach, a w kilku szkołach prowadzone są zajęcia fakultatywne. W Dyneburgu od 1992 roku działa przedszkole polskojęzyczne, a sześć oddziałów przedszkolnych funkcjonuje przy szkołach polskich w innych miastach. Na trzech uczelniach: Uniwersytecie Łotewskim, Łotewskiej Akademii Kultury w Rydze i Uniwersytecie Pedagogicznym w Dyneburgu wykładowcy z Polski prowadzą lektoraty języka polskiego. • Sport – odbyły się mecze piłki nożnej dzieci (ok. 12 lat) z miast partnerskich, • Kultura – zorganizowano koncerty zespołów młodzieżowych z miast partnerskich.

W dniach od 04-07.09.2008 r. odbyło się w Gminie Andrychów Spotkanie Partnerskie w ramach programu Unii Europejskiej „Europa dla Obywateli 2007-2013” z przedstawicielami miast: Breclav, Landgraaf, Tukums i Priverno. W tym roku pod hasłem „Ponadpokoleniowa i ponadregionalna Europa”. Głównym punktem spotkania była międzynarodowa konferencja podczas której podpisano Umowy Partnerskie pomiędzy Andrychowem i miastem Tukums jak również Andrychowem i Priverno.

Podczas spotkania zorganizowano warsztaty w następujących grupach tematycznych: Młodzież i Muzyka, Uniwersytet III Wieku, Ochrona Środowiska, Alkohol i Narkomania-przeciwdziałanie, Artyści, Kultura, Rzemiosło, Administracja, Tradycja, Turystyka. W niedziele 7 września 2008r. miasta partnerskie wspólnie z mieszkańcami naszej Gminy uczestniczyły w uroczystościach dożynkowych. Podczas dożynek wystąpiły zespoły z zaprzyjaźnionych miast: z Landgraaf: „Sjpasskapel De Trek-Zek” oraz z Tukums „Dancu spele in Latvian- Dancu spele” .

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij