X-Frame-Options: SAMEORIGIN Sprawniejsza sygnalizacja świetlna | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Sprawniejsza sygnalizacja świetlna

Na wniosek Gminy Andrychów GDDKiA zleciła wykonanie analizy sygnalizacji świetlnej na głównej ulicy miasta i opracowania nowego schematu jej działania. Wydajność w godzinach szczytu może się poprawić o około 20 procent.

Analizę porównawczą różnych metod sterowania sygnalizacjami świetlnymi zlokalizowanymi w ciągu DK52 w m. Andrychów na odcinku od km 32+800 do km 32+991” wykonała firma Imtech Traffic & Infra Sp. z o.o. z podkrakowskiej Modlniczki. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyła się prezentacja tego materiału i propozycji usprawnienia sygnalizacji w naszym mieście. Byli na niej obecni burmistrz Tomasz Żak i jego zastępca Mirosław Wasztyl. Specjaliści zajmowali się odcinkiem od skrzyżowania przy centrum handlowym, przez światła przy moście, aż do Szewskiej.
Podczas prezentacji pokazano wyniki pomiarów w godzinach porannych i wieczornych oraz w godzinach szczytu. Mierzono nie tylko ilość pojazdów na godzinę (w szczycie ponad 1,5 tys. na godzinę), ale także „czas zatrzymań”. Potem specjaliści z Imtech Traffic opracowali kilka nowych algorytmów dla omawianej sygnalizacji i stworzyli komputerowe symulacje ruchu dla godzin „normalnych” i szczytowych. I tak okazało się, że w godzinach szczytu przy nowym algorytmie będzie można poprawić przepustowość najwyżej do 20 proc. Tak też będzie z czasem oczekiwania – skróci się o 1/5. Nieco lepiej może być poza szczytem – powyżej nawet 28 proc., a w niektórych godzinach nawet do 50 proc.
Aby osiągnąć taki efekt trzeba będzie też nieco rozbudować instalację i wziąć pod uwagę, że za Aldi powstaje kolejny obiekt handlowy, „Mrówka”, który również będzie miał wpływ na natężenie ruchu na skrzyżowaniach w centrum.
Wszyscy zebrani w Krakowie zgodzili się jednak, że radykalnym rozwiązaniem problemu korków w Andrychowie może być przede wszystkim obwodnica. Sama regulacja sygnalizacji da tylko doraźne efekty.

Źródło: Sprawniejsza sygnalizacja świetlna – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij