X-Frame-Options: SAMEORIGIN Rolniku – dbając o bezpieczeństwo swojego gospodarstwa możesz zapobiec wypadkom | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Rolniku – dbając o bezpieczeństwo swojego gospodarstwa możesz zapobiec wypadkom

Nie od dziś wiadomo, że środowisko pracy rolnika jest niezwykle złożone, ponieważ jego stanowisko pracy nie ma stałego charakteru i narażone jest na wiele zagrożeń wypadkowych. Niestety wypadkowość w tym sektorze gospodarki jest bardzo duża. Zawód rolnika jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów z uwagi na wykonywanie różnorodnych prac w trudnych warunkach.

Dlatego warto już dziś uświadomić i przypomnieć rolnikom o zagrożeniach wypadkowych jakie występują w gospodarstwie rolnym oraz jak skutecznie im zapobiegać. Duża ilość wypadków spowodowana jest między innymi tym, że większość rolników nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z  tą ciężką pracą oraz to, że wielu z nich nie może sobie pozwolić na modernizację swoich gospodarstw lub zakup nowych, bardziej bezpiecznych maszyn i urządzeń rolniczych. W roku bieżącym szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie najczęściej występujących zdarzeń wypadkowych, co znalazło odzwierciedlenie w hasłach kampanii prewencyjnych KRUS.

ROLA ROLNIKA BY UPADKU UNIKAŁ

Największą liczbę zdarzeń wypadkowych od lat stanowią upadki. W tej grupie zdarzeń przyczyną ponad połowy z nich były potknięcia i poślizgnięcia, upadki z drabin, głównie w obejściach gospodarstwa, a ponadto – niewłaściwe obuwie, brak bezpiecznych ciągów komunikacyjnych, ich zabłocenie, oblodzenie. Zasadą bezpiecznej pracy w obejściu gospodarstwa to dbanie o ład i porządek, zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych przed poślizgnięciem i potknięciem oraz stosowanie bezpiecznych drabin i  odpowiedniego obuwia roboczego.

MĄDRZE POSTĘPUJESZ WYPADKU NIE SPOWODUJESZ

Drugą co do wielkości grupę zdarzeń wypadkowych stanowią pochwycenia i uderzenia przez ruchome części  maszyn i urządzeń. Główną przyczyną w tej grupie wypadkowej było użytkowanie pilarek tarczowych bez osłon, klinów rozszczepiających i urządzeń podających materiał do cięcia poprzecznego oraz manipulowanie przy elementach maszyn w ruchu. Dlatego w pracy przy użyciu maszyn i urządzeń ważna jest znajomość instrukcji obsługi, uzupełnienie brakujących osłon i zabezpieczeń, dbanie o właściwy stan techniczny maszyn i urządzeń. Warto zaopatrzyć się w maszyny i urządzenia posiadające znak bezpieczeństwa.

NIE RYZYKUJESZ, GDY ZNASZ I SZANUJESZ

Trzecią grupę zdarzeń wypadkowych stanowią uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta. W tej grupie większość wypadków odnotowano podczas codziennej obsługi zwierząt. Dochodziło do nich najczęściej w pomieszczeniach inwentarskich. Przyczyną tych zdarzeń były warunki bytowe oraz reakcja zwierząt na niespodziewane bodźce. Bezpieczeństwo i higiena pracy z żywym inwentarzem w dużej mierze zależy od warunków ich bytowania w gospodarstwie rolnym. Przyjazne traktowanie zwierząt, zapewnienie im  odpowiedniej przestrzeni życia oraz pożywienia, zmniejsza ryzyko wypadku.

Zachęcamy wszystkich rolników do odwiedzenia strony internetowej KRUS (www.krus.gov.pl) oraz zakładki Kampanie Prewencyjne KRUS (www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/kampanie-prewencyjne-krus-w-2020-roku/)

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij