Za trzy lata Andrychów będzie obchodził 250-lecie nadania praw miejskich i ich wprowadzenia w życie. Z tej okazji zespół historyków opracuje do końca sierpnia 2018 r. kompleksową „Monografię Andrychowa”.
Umowę w tej sprawie podpisali 16 kwietnia burmistrz Tomasz Żak oraz dr Przemysław Stanko, który będzie redaktorem prac naukowych dotyczących historii Andrychowa i wydawnictwa, które będzie tego owocem.
„Monografia Miasta i Gminy Andrychów (od zarania do 1945 r.)” – bo tak brzmi pełny, roboczy tytuł dzieła – będzie zawierała opis środowiska geograficznego i przyrodniczego Gminy Andrychów, pradzieje miasta i okolicy, opis dziejów w okresie staropolskim – do 1772 r., historię okresu zaborów – od 1772 r. do 1918 r. oraz historię międzywojenną i czasy okupacji. Opisywany okres historyczny zakończy się na 1945 r. Ponadto w przygotowywanej publikacji znajdą się opisy pieczęci i herbów Gminy Andrychów oraz liczne reprodukcje dokumentów, ilustracje i mapy.
„Monografia” będzie pierwszym, w pełni naukowo opracowanym dziełem historycznym o dziejach Andrychowa. Materiały do niej opracują zawodowi historycy, badacze pod redakcją dra Przemysława Stanko. – Przygotowywana publikacja nie będzie się ograniczać do opisu historii miasta, ale będzie obejmować również historię andrychowskich sołectw – mówi dr Stanko.
Przypomnijmy, że przywilej królewski, wydany został 24 października 1767 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W życie wprowadził go Stanisław Ankwicz, ówczesny właściciel tych dóbr, z dniem 8 maja 1768 r. W tamtym czasie istniały obok siebie miasto Andrychów oraz wieś Andrychów.
Dr Stanko pokazał burmistrzowi elektroniczną kopię królewskiego dokumentu lokacyjnego. Do lat 70. XX wieku znajdował się on jeszcze w archiwum miejskim, a od tamtego czasu przechowuje go – zgodnie z obowiązującymi przepisami – Archiwum Państwowe. Poniżej publikujemy kopie tego dokumentu. Ponadto zobaczyliśmy dziś (też publikujemy jego kopię), pierwszy herb miejski Andrychowa z roku 1823.
W podpisaniu umowy rozpoczynającej prace nad „Monografią” wzięli udział Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł oraz kierownik Wydziału Turystyki, Sportu i Kultury Marcin Putyra.