X-Frame-Options: SAMEORIGIN Nowe zasady zgłaszania przedsiębiorców oraz członków ich rodzin do ubezpieczeń ZUS | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Nowe zasady zgłaszania przedsiębiorców oraz członków ich rodzin do ubezpieczeń ZUS

Nowe zasady zgłaszania  przedsiębiorców oraz członków ich rodzin  do ubezpieczeń  ZUS  przez organ ewidencyjny

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Andrychowie  uprzejmie informuje,  iż od  20 maja 2017 r. przedsiębiorca będzie miał możliwość zgłoszenia siebie do ubezpieczeń społecznych i/lub zdrowotnego oraz swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego już w momencie zakładania własnej firmy  czyli w czasie rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ( CEIDG).  Będzie to możliwe dzięki ustawie o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893).

Obecnie osoba która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej składa wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1. Dane z tego formularza  przekazywane są do ZUS. Na ich podstawie  ZUS sporządza  zgłoszenie płatnika składek. Niezależnie od tego zgłoszenia, przedsiębiorca  ma obowiązek zgłosić siebie do ubezpieczeń  ( społecznych i zdrowotnego) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Musi to zrobić w ZUS  w ciągu  7 dni od rozpoczęcia działalności.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 20 maja b.r. ułatwią przedsiębiorcom zgłoszenie,  ponieważ będą  mogli to zrobić przy rejestracji w CEIDG.

Oznacza to że przedsiębiorca wraz z wnioskiem CEIDG-1 będzie mógł złożyć w Urzędzie Miejskim  druk:

  • ZUS ZUA na którym zgłosi siebie do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzi zmiany,
  • ZUS ZZA na którym zgłosi siebie do ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzi zmiany,
  • ZUS ZCNA na którym zgłosi członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestruje,
  • ZUS ZIUA na którym zgłosi zmianę swoich danych identyfikacyjnych,
  • ZUS ZWUA na którym wyrejestruje siebie z ubezpieczeń,

Dane z tych dokumentów będą przekazane do ZUS.

Jeśli przedsiębiorca nie dołączy dokumentów zgłoszeniowych do wniosku CEIDG, będzie musiał je przekazać do ZUS tak jak obecnie ( osobiście w ZUS).
Uwaga. W dniu 23 maja b.r. pracownicy ZUS w Wadowicach będą  pełnić dyżur ekspercki w  Urzędzie Miejskim w Andrychowie  od godz. 8.30  ( pok. Nr 04 – Referat Działalności Gospodarczej  parter budynku ).

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij