X-Frame-Options: SAMEORIGIN Nie sposób było odmówić… | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Nie sposób było odmówić…

Przed rokiem 38 samorządów z całej Polski pospieszyło gminie Chojnice na pomoc, po tym jak przez nasz region przetoczyła się nawałnica. 14 września br. przedstawiciele miast, gmin i województw, które okazały solidarność, usiedli przy wspólnym stole odpowiadając na zaproszenie wójta Zbigniewa Szczepańskiego. – Chcieliśmy wyrazić wdzięczność, że w tym trudnym okresie nie zostaliśmy sami – mówił do gości włodarz gminy Chojnice.
Łączna pomoc od 38 samorządów (na 2478 w całej Polsce, sic!) dla gminy Chojnice wyniosła 3 mln zł. Część z tej sumy została przeznaczona na zasiłki dla mieszkańców, część na odbudowę infrastruktury czy zakup sprzętu dla strażaków. – Tak trudnego roku, jak ten miniony w czasie mojej 28-leniej kadencji nie pamiętam. Drzewostan odrośnie, ale nieszczęścia ludzkie w pamięci pozostaną – mówił wójt Zbigniew Szczepański.

– W 2005 roku w Andrychowie była taka sama tragedia jak w Chojnicach. Cała Polska o tym mówiła, wszystkie mosty zostały zniszczone. Jestem pod wielkim wrażeniem jak wójt, ludzie i ci którzy spieszyli z pomocą sobie poradzili. Kiedy usłyszałem, że taka tragedia się zdarzyła nie mogliśmy stać obojętnie. Nie sposób było odmówić pomocy. Chylę głowę przed tym, co zrobiliście – mówił burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Samorządowcy, którzy gościli w Wiejskim Domu kultury w Swornegaciach byli zgodni, lepiej jest pomagać niż o pomoc prosić. W takich uroczystościach, jak ta wczorajsza, życzyliby sobie uczestniczyć jak najrzadziej. Co ważne, dalej zamierzają nieść pomoc innym w potrzebie, bo solidarność daje siłę. Z gminy dotkniętej nawałnicą zabiorą symboliczny upominek w postaci sworskich gaci, album o Kaszubach i „niezapomniane” widoki. Drugi dzień (15.09) spotkania upłynął pod znakiem objazdu po zniszczonych miejscowościach. Na trasie samorządowców znalazł się m.in. Drzewicz, Rytel czy Lotyń. Włodarze mogli się przekonać na własne oczy jak zostały spożytkowane przeznaczone przez nich środki.
źródło: chojnice24.pl, skróty od redakcji

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij