Nauczyciele z Zespołu Szkół Samorządowych wRzykach jako pierwsi w Gminie napisali program do projektu „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej”, który jest realizowany w ramach „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację działań polegających na ponadnarodowej mobilności.
Projekt Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach pt. „Kompetencje obywatelskie młodego Europejczyka – język, kultura, obyczaje”znalazł się wśród ok. 350 dofinansowanych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Po podpisaniu umowy przez Organ Prowadzący, reprezentowany przez Burmistrza Tomasza Żaka, i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji rozpoczęto przygotowania do realizacji.
Projekt „Kompetencje obywatelskie młodego Europejczyka – język, kultura, obyczaje”, będzie realizowany w okresie od 31.12.2014r. do 30.12.2016r.
Koszt dofinansowania wyniósł 42 759,00EUR co, uwzględniając kurs z dnia podpisania umowy, wynosi 179 339,80zł. Dzięki takiemu wsparciu można było zrealizować dwa wyjazdy nauczycieli: do Portugalii w dniach 29.06.2015 – 11.06.20115, gdzie realizowano kurs „Portugalia przez wieki – historia, kultura, edukacja” oraz na Maltę w dniach 06.07.2015 – 17.07.2015, na kurs „ Malta – edukacja, kultura i obyczaje”.
W ramach projektu 18.osobowa grupa nauczycieli doskonaliła własne kwalifikacje zawodowe w obszarze umiejętności budowania świadomego i aktywnego obywatelstwa europejskiego, w oparciu o listę kompetencji młodego Europejczyka, wśród których priorytetowo potraktowano wiedzę, kompetencje językowe i kulturowe, kreatywność, umiejętności informatyczne, organizacyjne i przedsiębiorczość. Projekt ten jest zorientowany na poprawę znajomości języka angielskiego wśród nauczycieli, efektywne korzystanie z technologii informatycznych w procesie nauczania oraz otwarcie na współpracę międzynarodową.
Udział w zagranicznej mobilności był dla uczestników wspaniałym doświadczeniem. Szkolenia dały nauczycielom możliwość poszerzenia horyzontów oraz odświeżenia swojego warsztatu pracy. Kontakt z nauczycielami i trenerami z innych krajów sprawił, że mogli poznać nowatorskie metody pracy, co
z pewnością zaowocuje wprowadzeniem ich w trakcie zajęć z uczniami naszej szkoły. Dodatkowym atutem wyjazdu była możliwość codziennego kontaktu z językiem angielskim. Zarówno podczas szkoleń jak i rozmów z innymi uczestnikami kursu, nauczyciele starali się podnosić swoje kompetencje językowe. Malta i Portugalia urzekły swoim pięknem, bogactwem kulturowym i historycznym.