X-Frame-Options: SAMEORIGIN Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2015 r. | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2015 r.

Najlepsze w Polsce oświetlenie – wręcz „godne naśladowania” – ma Gmina Andrychów. Tak brzmi uzasadnienie I Nagrody dla Urzędu Miejskiego w Andrychowie w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 r.” w kategorii „Za modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy”.
Gmina Andrychów została zakwalifikowana do ogólnopolskiego konkursu na najlepiej oświetloną gminę i najlepszą w tym zakresie inwestycję. A komisja konkursowa specjalnie przyjechała do Andrychowa, aby zobaczyć, jak wyglądają andrychowskie ulice oświetlone nowymi LED-ami.
Konkurs organizowany jest od 1998 r. przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Jego celem było propagowanie i nagradzanie najlepszych pod względem technicznym i ekonomicznym już zrealizowanych instalacji oświetleniowych. A Andrychów jest prekursorem, i to w skali kraju, wymiany oświetlenia sodowego na LED-owe. W naszej gminie wymieniono aż 2700 lamp! Zrobiono to za fundusze unijne w ramach Programu SOWA. Sprawa nie była łatwa, bo do tej pory nikt wcześniej nie przeprowadził takiej inwestycji. Tak więc na samym początku trzeba było podjąć umowę z TAURONEM na wieloletnią dzierżawę wszystkich punktów oświetleniowych, potem wybrać w przetargu firmę i rodzaj LED-ów, wreszcie w terminie dokonać nie tylko wymiany samych lamp, ale też całego, super nowoczesnego systemu sterowania tym oświetleniem. Wiele gmin – napiszmy to jasno – po prostu poległo w tych procedurach. Zresztą i tutaj inwestycja trwała, a przez urząd przechodziły kolejne kontrole – w sumie sześć. Byli też oponenci, widzący w tej inwestycji potencjalny przekręt i możliwość nieprawidłowości. Kwestionowano nawet tryb przetargowy… Koniec końców nie tylko udało się inwestycję doprowadzić do końca i wymienić oświetlenie, ale też osiągnąć wymierne tego efekty. Są to przede wszystkim oszczędności w rachunkach za energię – sięgające 50 procent! I jaśniejsze lampy. Teraz, dodatkowo udało się zdobyć nagrodę, o której piszemy.
– Bardzo się cieszymy tą nagrodą, choć było to trudne zadanie – mówi burmistrz Tomasz Żak. – Wielokrotnie mówiliśmy na spotkaniach z mieszkańcami, jak skomplikowane jest to zadanie. Wiele osób nie wierzyło, że się uda. Tymczasem ta inwestycja już daje konkretne wyniki finansowe. A teraz ta nagroda jest dla nas dodatkową satysfakcją.
Na koniec trzeba napisać, że Andrychów stał się wzorem dla innych gmin. Już dziś z całej Polski płyną zapytania: „Jak to zrobiliście?”, „Pokażcie nam wasz plan, abyśmy mogli to zrobić u siebie tak samo jak wy”.
Wręczenie nagrody odbędzie się na uroczystej gali 27 stycznia w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie.

źródło: Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij