X-Frame-Options: SAMEORIGIN Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon znów będzie uczyć i pobudzać wyobraźnię | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon znów będzie uczyć i pobudzać wyobraźnię

Po wakacyjnej przerwie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon znów będzie uczyć i pobudzać wyobraźnię. – Wracamy do szkół w regionie w nowej formule pokazów edukacyjnych. Stawiamy na bliski kontakt z dziećmi i młodzieżą – mówi Szymon Pitek, koordynator mobilnego projektu edukacyjnego „Naukowiej”. Andrychów będzie 32. gminą do jakiej dotrze zespół animatorów Cogiteonu. 19 i 20 września dzieci oraz mieszkańcy poznają naukę od zupełnie innej, zabawnej strony. Animatorzy wcielą się w role, które pomogą zrozumieć uczniom skomplikowane zjawiska fizyczne i chemiczne.

Udział zgłosiło prawie 600 uczniów i nauczycieli z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie, Szkoły Podstawowej w Rzykach, w Roczynach, w Sułkowicach-Bolęcinie i w Targanicach.

Pierwszego dnia nastawcie się na opowieść nie z tej Ziemi – fabularyzowany pokaz popularnonaukowy przeznaczony dla dzieci z klas 0-III. Polecimy w kosmos. Jakie przygody czekają nas na planecie Cogito? Czy panują na niej warunki dogodne do życia? Czy uczestnicy misji MCN-5 odeprą atak Ignorantian Naukowych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania poznacie podczas naszej ekspedycji.

Drugiego dnia planujemy coś specjalnego dla uczniów klas IV-VIII. Science Challenge to niesamowity pokaz w którym zaprezentujemy różne wyzwania. Przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek pomoże nam szeroko pojęta nauka. Matematyka, fizyka, chemia, biologia… Spójrzmy na nie z zupełnie innej, zabawnej perspektywy.

Na powyższe pokazy zapraszamy zorganizowane grupy szkolne – będą miały one miejsce w godzinach lekcyjnych. Aby móc dotrzeć z naszą ofertą do wszystkich chętnych mieszkańców gminy Andrychów, organizujemy również otwarty pokaz naukowy o powietrzu. Łoże fakira, lokomotywa, działo dymne, chemiczna gaśnica i zapalniczka – to tylko niektóre z doświadczeń, które będzie można zobaczyć 19 września o godzinie 17:00 na małej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Andrychowie. Udział dla wszystkich uczestników jest bezpłatny.

Do połowy 2022 roku, zanim zakończy się budowa siedziby w Krakowie, Cogiteon zamierza odwiedzić wszystkie gminy w Małopolsce. Aktualny harmonogram można śledzić na stronie www.naukowiej.pl. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstanie w Czyżynach, przy al. Bora-Komorowskiego. Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy… pieczenia i gotowania. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny. Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji i powiązań, nawiązywać będą detale. Również struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij