X-Frame-Options: SAMEORIGIN Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 36oC. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane na przeważającym obszarze naszego kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że należy unikać przebywania w miejscach nasłonecznionych w najcieplejszych momentach dnia oraz odpowiednio nawadniać organizm. Pod żadnym pozorem, nawet na moment, NIE WOLNO POZOSTAWIAĆ dzieci i zwierząt w samochodzie. Temperatura może tam osiągać nawet 50oC.

Upalna pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych dni. Synoptycy przewidują temperatury osiągające wartości nawet 36oC. Nieco niższe temperatury obserwować będziemy w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodnio-pomorskim, ale i tam wzrosną one w połowie tygodnia. W związku z tego typu zjawiskami meteorologicznymi należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Przypominany, że wysokie temperatury mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:

· odpowiednio nawadniać organizm;

· ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;

· zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

· pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie.

W rozważny sposób należy także korzystać z kąpieli. W upalne dni tonie najwięcej osób. Od 1 kwietnia utonęło już 217 osób.

Więcej informacji dotyczących postępowania w trakcie upałów znaleźć można w poradniku RCB – Jak przygotować się na upał?

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij