X-Frame-Options: SAMEORIGIN Inwestycje w 2015 roku | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Inwestycje w 2015 roku

W tym roku Gmina Andrychów przeznaczyła na inwestycje kwotę 15,6 mln zł. Niemal połowa tej sumy – 7 milionów – pójdzie na wymianę oświetlenia ulicznego. To początek inwestycji, która nie tylko niezwykle unowocześni oświetlenie – z tradycyjnego na ledowe – ale przede wszystkim da ogromne oszczędności. To wszystko w ramach programu SOWA.
Bardzo oczekiwanymi inwestycjami są wszelkie remonty i budowy dróg, więc od nich zacznijmy. Ogółem na budowę i remonty dróg publicznych Gmina Andrychów wyda w 2015 roku 6.385.000 zł.
Tylko rozbudowa ul. Metalowców, z nowymi połączeniami międzyosiedlowymi pochłonie 1 mln zł. W tym samym rejonie osiedlowym przewidziano budowę długo oczekiwanego łącznika pomiędzy ul. Starowiejską i Włókniarzy, tzw. „płytostrady” – 570 000 zł. Tam prace rozpoczną się zaraz po sezonie zimowym.
Inwestycje drogowe nie ominą sołectw. I tak w Inwałdzie czeka nas budowa ul. Spacerowej – kosztem 650.000 zł. Przebudowana będzie również ul. Pogodna w Targanicach – Brzezince, za 710 000 zł. Z kolei na ul. Hulakówka i jej przebudowę gmina wyda w tym 425 000 zł. Przebudowa drogi na os. Gierkówka (i etap) kosztować będzie 650 000 zł. Trzeba też wspomnieć że z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Gmina Andrychów pozyskała dodatkowo 510 000 zł na przebudowę chodnika dla pieszych przy ul. Racławickiej w Sułkowicach.
Do dużych, liczonych w setkach tysięcy złotych inwestycji trzeba jeszcze doliczyć budowę chodnika wraz z odwodnieniami wzdłuż ul. Centralnej w Sułkowicach Łęgu – na to gmina wyda 650 000 zł. Z kolei budowa chodnika przy ul. Kilińskiego w Andrychowie pochłonie sumę 250 000 zł. Tyle samo wydane będzie na przebudowę ul. Prusa w Andrychowie. Natomiast przebudowa ul. Dąbrowskiego (boczna) w Andrychowie pochłonie kwotę 350 000 zł.
W tym drogowym obszarze jest znacznie więcej pozycji, ale o dużo mniejszych, kilkudziesięciotysięcznych kwotach i nie sposób ich wszystkich wymienić.
Ale nie tylko na drogi będą wydawane fundusze inwestycyjne.
I tak największe planowane inwestycje w szkołach to: 200 000 na remont pokrycia dachu na budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Gimnazjum Nr 1 w Andrychowie. Z kolei na zagospodarowanie terenu przyszkolnego przy ZSS w Roczynach przeznaczono 150 000.
Na długo oczekiwaną rozbudowę budynku OSP w Targanicach Górnych zaplanowano wydatek 300 000. A na nowe okna w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku gmina wyda 98 000 zł.
Poza tym 100 000 zł gmina przeznaczyła na nowy system monitoringu.
Największym wydatkiem i zarazem najdroższą inwestycją w tym roku, jak już wspomnieliśmy na wstępie, będzie modernizacja oświetlenia ulicznego w całej Gminie Andrychów, na co przeznaczono 7 mln zł, za co wymienionych zostanie kilka tysięcy punktów świetlnych. W tej kwocie jest dotacja zewnętrzna w wysokości 3,1 mln zł. Gmina Andrychów jest jedną z nielicznych w Polsce, która nie tylko podjęła się realizacji tego projektu, ale też w jego ramach zawarła pilotażowe porozumienie z dostawcą energii, do którego należy system oświetleniowy.
Na koniec warto przypomnieć, że w minionym, 2014 roku na inwestycje Gmina Andrychów wydała rekordową sumę 22 mln zł, choć na początku roku plan obejmował… 11 mln. Skąd taka różnica? Przede wszystkim z pozyskanych dotacji zewnętrznych. Zatem można liczyć na to, że i tegoroczna kwota 15,6 mln zł nie jest ostateczna.
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij