Konsultacje społeczne dotyczące wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Andrychów przeprowadzono w następujących formach:
a) protokołowanego, bezpośredniego spotkania z mieszkańcami Gminy Andrychów dotyczącego obszarów uznanych za zdegradowane na podstawie raportu: „Opracowanie diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Gminie Andrychów w związku z opracowaniem Gminnego programu Rewitalizacji na lata 2016-2023”
b) ankiety przeprowadzonej w trakcie spotkania zorganizowanego w sali konferencyjnej klubu osiedlowego Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Lenartowicza 7 w Andrychowie w dniu 20.09.2016 r. Uczestnikom spotkania rozdano ankiety w ramach których mogli wyrazić własne spostrzeżenia dotyczące wsparcia dla obszaru gminy będącego przedmiotem opracowania.
c) poprzez składanie wniosków, uwag i opinii w formie pisemnej na „Formularzu konsultacyjnym” w przedmiocie konsultacji. Formularze można było składać bezpośrednio na dzienniku podawczym Urzędu Miejskiego w Andrychowie , za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres pocztowy: Urząd Miejski w Andrychowie ul. Rynek 15 34-120 Andrychów lub przesyłać drogą elektroniczną na adres: konsultacje@andrychow.eu, w dniach od 29.08.2016r. do 27.09.2016r.
d) zbierania uwag ustnych w godzinach pracy urzędu, – Urząd Miejski w Andrychowie ul. Rynek 15 pokój 122.
Konsultacje potwierdziły trafność wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
Spotkanie konsultacyjne odbyło się w dniu 20.09.2016 r. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej klubu osiedlowego Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Lenartowicza 7 w Andrychowie.
Podczas spotkania nastąpiła prezentacja; diagnozy sytuacji gminy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego. Nikt z obecnych nie wniósł zastrzeżeń dotyczących wyznaczonego obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
Wywiązała się również dyskusja na temat problemów nurtujących społeczność gminy. W trakcie spotkania uczestnikom został rozdana ankieta. Część osób wypełniło ją na miejscu zaś część wzięła je do domu z zamiarem oddania w późniejszym terminie.
Mieszkańcy pytali o możliwe działania w obszarze rewitalizacji oraz wnioskowali własne sugestie w tym zakresie
Zebrany w ankietach materiał pozwala dostrzec istniejące problemy i ocenić kierunki w jakich należałoby skierować działania rewitalizacyjne w Gminie Andrychów.
Problemy na które zwrócili mieszkańcy w zaproponowanym do uchwalenia obszarze zdegradowanym to między innymi;
– w sferze społecznej ; bezrobocie, alkoholizm, mała oferta działań dla osób starszych, problem z mniejszością romską
-w sferze gospodarczej ; likwidacja małych sklepów w centrum miasta, mała liczba lokali gastronomicznych w centrum , ograniczona podaż miejsc pracy
– w sferze infrastruktury publicznej; brak wystarczającej przestrzeni dla rekreacji mieszkańców, mała ilość ogólnodostępnych obiektów sportowo- kulturalnych , zły stan obiektów zabytkowych podlegających ochronie, problemy komunikacyjne w centrum miasta, brak miejsc spotkań mieszkańców, zły stan dróg i chodników
– w sferze środowiskowej; zły stan powietrza , niewłaściwa jakość wody w Wieprzówce
– w sferze aktywności obywatelskiej ; zbyt mały udział mieszkańców we włączeniu się w problemy społeczne i infrastrukturalne gminy
Zarówno na spotkaniu jaki i w bezpośrednich uwagach zgłoszonych w Urzędzie Miejskim został zgłoszony problem budynku przy ul. Krakowskiej 146A, który nie został włączony do obszaru zdegradowanego. Wniosek zawierał uwagi na temat wnioskowanych działań w najbliższej okolicy budynku.
Przeanalizowane dane nie potwierdziły by obszar miasta, na którym znajduje się powyższy budynek wymagał szczególnych działań. Stąd budynek ten nie znalazł się w obszarze zdegradowanym. Niemniej jednak ustawa o rewitalizacji nie ogranicza działań rewitalizacyjnych wyłącznie do samego obszaru. Stąd problemy tego budynku będą brane pod uwagę przy realizacji projektów rewitalizacyjnych – szczególnie dotyczących kwestii społecznych.
Drogą elektroniczną nie wpłynęły żadne uwagi.
Wnioski;
Konsultacje potwierdziły trafność wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Zauważone problemy będą przyczynkiem do rozpoczęcia tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji.