X-Frame-Options: SAMEORIGIN Targanice | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Targanice

Położone są na południowy zachód od Andrychowa, nad rzeką Targaniczanką, między Złotą Górką (757 m n.p.m.) a Jawornicą (830 m n.p.m.) w Beskidzie Małym na wysokości 450 m n.p.m. Pierwszymi osadnikami byli Wołosi w XIII i XIV wieku. We wsi znajduje się miejsce zwane Francją – to właśnie tam według legendy mieli obozować żołnierze napoleońscy wycofujący się spod Moskwy. Do 1790 roku Targanice i sąsiednie Sułkowice stanowiły całość, znane były pod nazwą „Sulichowice”. Po tym roku nastąpił rozdział spowodowany najprawdopodobniej sprzedażą części wsi (sporą część gruntów posiadali tutaj do 1945 roku żywieccy Habsburgowie). Na tych terenach odbywały się wędrówki koczujących pasterzy – Walasów. Targanice były jedną z osad, założone przez pasterzy. Targanice słynęły również z wyrobu gontów i innych produktów związanych z drewnem. Od czasów II Rzeczypospolitej datował się rozwój kamieniarstwa, kowalstwa i tkactwa.

Targanice

Warto zobaczyć:

  • Kościół p.w. Nawiedzenia NMP będący świątynią parafialną. Pomysł jego budowy zrodził się w roku 1920, a realizacja zamierzenia trwała do 1939 r., kiedy to została przerwana przez wybuch wojny. Budowę ukończono już po wojnie. Konsekracja kościoła miała miejsce w październiku 1946 r. Samodzielna parafia powstała w Targanicach w roku 1966.
  • Kaplica (na Górce) w Targanicach Dolnych
  • Hotel & Spa Kocierz

Targanice

Uwaga. Wykorzystywanie załączonych poniżej planów (w formacie *.pdf) do celów komercyjnych jest zabronione!

Pliki do pobrania

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij