X-Frame-Options: SAMEORIGIN Sułkowice Łęg | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Sułkowice Łęg

Niegdyś Sułkowice stanowiły administracyjną całość. Z biegiem czasu powiększała się liczba mieszkańców, dlatego wieś podzielono kierując się naturalnym ukształtowaniem terenu. Część leżącą w dorzeczu rzeki Targaniczanki nazwano Łęgiem, a część położona wyżej, wtulona w zbocza Jawornicy (830 m n.p.m.) nazwano Bolęciną. Przez tę dzielnicę Sułkowic płynie potok Bolęcinianka wpadający do Rzyczanki, która jest rzeką graniczną między Sułkowicami a Rzykami. Wieś położona jest na wys. 380 m n.p.m. W dawnych księgach majątkowych wieś nosiła nazwę „Sulkowice” lub „Sulikowice”. Sułkowice były wsią szlachecką wchodzącą w skład klucza andrychowskiego. Jak inne włości tego klucza były własnością założyciela miasta Andrychowa Stanisława Ankwicza, a następnie przeszły na jego syna Tadeusza. Na początku XIX w. nabyli je Bobrowscy, a następnie żywieccy Habsburgowie.

Sułkowice-Łęg

Warto zobaczyć:

  • Zachowały się w Sułkowicach zabytkowe figury przydrożne, wykonane z kamienia, z których najciekawszy jest posąg Chrystusa Nazaretańskiego na słupie z przełomu XVIII / XIX w.
  • Kościół pw. Bożego Miłosierdzia w Sułkowicach – Łęg
  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Sułkowicach – Bolęcinie
  • Stanica „Hucuł”
  • Pole Paintballowe „Poligon 86”

Sułkowice

Uwaga. Wykorzystywanie załączonych poniżej planów (w formacie *.pdf) do celów komercyjnych jest zabronione!

Pliki do pobrania

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij