X-Frame-Options: SAMEORIGIN Rzyki | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Rzyki

Wieś położona 7 km na południowy wschód od Andrychowa, na stokach Beskidu Małego, wzdłuż potoku Rzyczanki i jego dopływów, sięga ona Leskowca (420 – 884 m n.p.m.). W XVI w. napłynęła tutaj ludność pochodzenia walaskiego. Były to wędrowne plemiona pasterskie ze Słowacji. Walasi trudnili się początkowo pasterstwem, hodowlą świń, wyrobem gontów i hutnictwem szkła. Od początku swego istnienia Rzyki były własnością królewską i wchodziły w skład starostwa zatorskiego. W XVII wieku było tu szeroko rozpowszechnione tkactwo połączone z zorganizowaną sprzedażą gotowych wyrobów. Od XVIII w. w Rzykach uprawiano len i rozwijało się tkactwo oraz handel jego wyrobami. W tym czasie właścicielami Rzyk była rodzina Duninów. W XIX w. osada przeszła na rzecz Potockich, a następnie żywieckich Habsburgów, którzy byli właścicielami miejscowego majątku ziemskiego aż do 1945 r. Pod koniec XIX stulecia wielu mieszkańców szukało pracy poza wsią. Pozostali utrzymywali się z rolnictwa. Uprawiano zboża, ziemniaki i rośliny pastewne. W okresie międzywojennym wielu mieszkańców, pracowało przy wyrębie lasów. Kilkadziesiąt osób znalazło zatrudnienie w andrychowskiej fabryce braci Czeczowiczka. Wieś posługiwała się okrągłą pieczęcią z godłem wyobrażającym prawdopodobnie rzepę. W otoku napis: „Wieś Rzyki N 295”. Rzepa symbolizuje zdrowie, krzepę i siłę fizyczną.

Rzyki

Warto zobaczyć:

  • Godny obejrzenia w Rzykach jest kościół pw. św. Jakuba Starszego. Murowany, zbudowany w latach 1793 – 1796 pod patronatem dziedziczki klucza dóbr zatorskich, księżnej Apolonii Poniatowskiej.
  • Czarny Groń
  • Groń Jana Pawła II

Zagórnik

Uwaga. Wykorzystywanie załączonych poniżej planów (w formacie *.pdf) do celów komercyjnych jest zabronione!

Pliki do pobrania

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij