X-Frame-Options: SAMEORIGIN Roczyny | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Roczyny

Wieś położona u stóp Złotej Górki (757 m n.p.m.) na południowy zachód od Andrychowa. Podziwiać tutaj można typowy krajobraz Pogórza Śląskiego: pagórki i równiny. Roczyny wymienione zostały w akcie sprzedaży księstwa oświęcimskiego w r. 1451 jako odrębna wieś słynąca z ogrodnictwa i wchodziły w skład dóbr andrychowskich. Po śmierci założyciela miasta Andrychowa Stanisława Ankwicza Roczyny wraz z nowo założonym miastem oraz Sułkowicami przypadły jego synowi Tadeuszowi. Z początkiem XIX w. wieś, podobnie jak i sąsiednie osady, przeszła drogą sprzedaży na rzecz Bobrowskich. Miejscowa legenda głosi, że w pieczarze Złotej Górki mieli swa kryjówkę zbójnicy, tym różniący się od innych, że na zbójeckie wyprawy wyruszali na szczudłach, budząc dookoła zrozumiały strach. W Roczynach pod figurą pochowana jest czarnoksiężniczka z Inwałdu, harnaśka owych zbójników. A zrabowane złoto nadal spoczywa w głębi Złotej Górki …

Roczyny 2

Warto zobaczyć:

  • We wsi znajduje się zabytkowa dzwonnica, która została wzniesiona w 1807 roku przez mieszkańców Roczyn i Brzezinki. Służyła do ogłaszania alarmu podczas pożarów i różnych kataklizmów. W 1916 roku dzwon zrabowali Austriacy, jego replikę odlano dopiero w roku 1927.
  • Kościół parafialny pw. Św. Urbana w Roczynach został poświęcony w maju 1982 roku przez Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. Świątynia zbudowana jest na planie ryby – starochrześcijańskiego symbolu Chrystusa. Ma dwa poziomy: górny oraz dolny w którym odprawia się nabożeństwa tylko porą zimową. Obie części kościoła urzekają prostym, ale zarazem czytelnym wystrojem, wizerunkami Matki Bożej, świętych czy stacjami Drogi Krzyżowej wykonanej z ceramiki. Znajdują się tu wizerunki: św. Jana Kantego, Rafała Kalinowskiego, Brata Alberta, św. Urbana, patrona parafii, oraz św. Krzysztofa patrona kierowców. A także św. Barbara i św. Florian. Na czołowym miejscu Kościoła w Roczynach znajduje się wizerunek św. Krzysztofa dźwigającego na swych barkach Pana Jezusa. W tle pokazano alegorie wszelkich sposobów podróżowania – na lądzie, wodzie i w powietrzu – którymi święty się opiekuje.
  • Obok wzniesionego stosunkowo niedawno nowego kościoła we wsi warto zwrócić uwagę na kamienne figury przydrożne. Znajdziemy tu ciekawy posąg Chrystusa Nazaretańskiego na słupie, z II poł. XVIII w, odnowiony w 1863 r. oraz posąg Matki Boskiej Loretańskiej, wzniesiony w 1871 r.

Roczyny

(Uwaga. Wykorzystywanie załączonych poniżej planów (w formacie *.pdf) do celów komercyjnych jest zabronione!)

Pliki do pobrania

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij