X-Frame-Options: SAMEORIGIN Brzezinka | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Brzezinka

Wieś ta podzielona jest na Brzezinkę Dolną i Górną, połączone wąskim pasmem obejmującym wsie Sułkowice-Łęg i Targanice Górne. Ta urocza nieduża wioska o urozmaiconej zabudowie wkomponowała się w okoliczne góry – południowa część dochodzi aż pod przełęcz Targanicki Beskid (posiada znaczne zróżnicowanie w poziomie 400 – 700 m n.p.m.). Przez wioskę przebiega asfaltowa szosa, będąca zarazem linią graniczną między Targanicami Dolnymi, Roczynami i Brzezinka Dolną.

Warto zobaczyć

  • Stara kapliczka św. Jana Nepomucena – usytuowana przy drodze w stronę Targanic, o której miejscowa tradycja głosi, że została wzniesiona na zbiorowym grobie żołnierzy napoleońskich, którzy tędy wracali spod Moskwy. Wzniesiona na planie prostokąta, kryta siodłowym dachem z profilowanym gzymsem. Kaplica zwieńczona jest pazdurem w kształcie wieżyczki na sygnaturkę. We wnętrzu kaplicy umieszczony jest późnobarokowy posąg św. Jana Nepomucena, wykonany z drewna i zapewne przeniesiony tu z Zelczyna oraz kamienny posąg Chrystusa Nazaretańskiego z połowy XIXw., reprezentujący sztukę ludową.
  • Kapliczka słupkowa z 1802 roku wzniesiona w Brzezince Dolnej.
  • Brzezinka

Herb Brzezinka_OK

Uwaga. Wykorzystywanie załączonych poniżej planów (w formacie *.pdf) do celów komercyjnych jest zabronione!

Pliki do pobrania

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij