X-Frame-Options: SAMEORIGIN Fundacja „Memo” wspiera Mistrzów tradycji z regionu | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Fundacja „Memo” wspiera Mistrzów tradycji z regionu

Z początkiem każdego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza programy grantowe w ramach których m.in. organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich działań. Jednym z nich jest program zatytułowany „Kultura ludowa i tradycyjna” z podzadaniem „Mistrz tradycji”. W 2018 r. działająca na naszym terenie Fundacja „Memo” otrzymała dofinansowanie na dwa autorskie projekty: jeden dotyczący garncarstwa „Mistrz Tradycji – Jerzy Mika z Wadowic” oraz drugi dotyczący bibułkarstwa „Mistrzyni Tradycji – Halina Brzazgacz z Roczyn”. Trwające od kwietnia 2018 r. projekty w listopadzie dobiegły końca.

Garncarstwo, którym zajmuje się Jerzy Mika, do drugiej połowy XIX w. miało bardzo poważne znaczenie w całej Polsce. W lata 50. XX w na terenie powiatu wadowickiego z powodzeniem pracował jedynie garncarz w Nidku oraz trzej garncarze w Andrychowie . Jednym z tych andrychowskich garncarzy był laureat licznych nagród Jan Chmiel (1918–1976), który nauczył się garncarstwa od swego ojca Kazimierza (1880–1942) i razem ze swoim bratem Ludwikiem (1924–1996) kontynuował rodzinną profesję a później przeniósł się do Wadowic. Jerzy Mika (ur. 1951) w 1972 r. ożenił się z córką Jana Chmiela – Zofią. Przyglądał się on pracy teścia i rozpoczął u niego naukę garncarskiego rzemiosła. Po nagłej śmierci Jana w 1976 r. przejął warsztat i samodzielnie zaczął produkować wyroby garncarskie kontynuując tradycję ośrodka andrychowskiego i tworząc z czasem własny, rozpoznawalny styl.

Roczynianka Halina Brzazgacz od kilkudziesięciu lat wyrabia metodą tradycyjną kwiaty bibułkowe. Jej przodkowie zajmowali się ogrodnictwem oraz przygotowywali wieńce pogrzebowe i bukiety okolicznościowe przy produkcji, których wykorzystywano bibułkowe kwiaty. To niekwestionowana Mistrzyni tworzenia różnego rodzaju ludowych kwiatów sztucznych, posiadająca własny i unikatowy styl oraz tworzenia obrzędowym wieńców dożynkowych. W wolnym czasie zajmuje się także hafciarstwem i koronkarstwem.

Uczennicami Mistrzów w ramach w/w zadań finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zostały panie: Joanna Janicka, Monika Byrska i Dorota Kouba (uczennice Jerzego Miki) oraz Agnieszka Kołacz, Jadwiga Balon, Agnieszka Balonówna (uczennice Haliny Brzazgacz). Koordynatorką i inicjatorką projektów była Regina Pazdur.

Mistrzyni Tradycji Hailina Brzazgacz - projekt Fundacji Memo

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Fundacji „Memo” www.fundacjamemo.pl

Regina Pazdur


Projekt zrealizowany  w 2018 ze środków własnych oraz MKiDN
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij