X-Frame-Options: SAMEORIGIN Cechowe święto | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Cechowe święto

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie obchodził 8 czerwca 30-lecie reaktywowania. Przy tej okazji rzemieślnicy odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Palecznemu, człowiekowi, który wskrzesił cech w Andrychowie.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji rzemiosła, odprawiono ją w Kościele pw. Św. Macieja. Spotkanie jubileuszowe, które odbyło się w „Adrii” poprowadził Starszy Cechu Daniel Trojak.
W swoim okazjonalnym przemówieniu przypomniał, że rzemiosło na tych terenach rodziło się już w XII wieku, ale dla Andrychowa przełomową była data 1778 r, kiedy to cesarzowa Maria Teresa wydała „Uniwersał” dla rzemieślników, w którym zawarte zostały zasady prawne i porządek moralny rzemiosła. „Uniwersał” zawierał przepisy ściśle określające zasady i prawa, które dotyczyły uczniów, czeladników, mistrzów i nawet wdów po rzemieślnikach, regulowały także zasady zebrań. Niestety, po II wojnie światowej rzemieślnicy Andrychowa i okolic tylko przez pięć lat cieszyli się własnym, niezależnym cechem, decyzją polityczną w roku 1950 cechy oparto o struktury powiatowe. Natomiast 6 stycznia 1985 roku uchwałą Rady Izby Rzemieślniczej w Bielsku-Białej reaktywowano działalność Cechu Rzemiosł Różnych w Andrychowie. Starszym Cechu od tego dnia był Pan Marian Karabinowicz. 21 czerwca 1985 roku Marian Karabinowicz otrzymał godność honorowego Starszego Cechu a funkcje po nim objął Jan Paleczny. Cech zrzeszał wówczas około 700 członków i reprezentował 14 branż. Mistrzowie zrzeszeni w Cechu szkolą ogółem 300 uczniów i zatrudniają ok. 380 pracowników. Od 2002 roku Cech przyjął nazwę Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości przyjmując w swoje szeregi także przedsiębiorców spoza rzemiosła.
Dziś, jak powiedział podczas uroczystości Daniel Trojak, najważniejszym celem cechu na najbliższe lata będzie utworzenie szkoły rzemieślniczej.
Podczas jubileuszu w „Adrii” głos zabierali liczni goście i przyjaciele Cechu, głównie przedstawiciele zaprzyjaźnionych, sąsiedzkich izb.
Kulminacyjnym punktem jubileuszu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej Janowi Palecznemu, który niezwykle przysłużył się reaktywacji Cechu w Andrychowie i przez 20 lat był Starszym Cechu. Tablicę odsłonili najbliżsi Jana Palecznego – jego żona oraz syn i córka. Tablica będzie umieszczona w siedzibie Cechu przy ul. Krakowskiej.
W drugiej części spotkania jubileuszowego najbardziej zasłużeni rzemieślnicy otrzymali okolicznościowe odznaczenia.
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij