X-Frame-Options: SAMEORIGIN Budżet na 2017 rok uchwalony | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Budżet na 2017 rok uchwalony

Rada Miejska w Andrychowie uchwaliła budżet gminy na rok 2017. Jest o ponad 50 mln wyższy od tegorocznego i sięga 171 mln.Zanim doszło do głosowania radni zadawali pytania i poruszali takie kwestie, jak plany inwestycyjne, a także koszty remontów niektórych obiektów, czy też planowanych wydatków na przyszłoroczne obchody 250-lecia nadania praw miejskich Andrychowowi. Po dyskusji nastąpiło głosowanie. 16 radnych głosowało za budżetem, jedna radna była przeciwna, a czworo innych się wstrzymało. W przyszłym roku Andrychów planuje swoje dochody na poziomie 171 milionów złotych. Na tę kwotę składają dochody bieżące – 155,7 mln oraz dochody majątkowe – 15,3 mln zł.Z kolei plany wydatków opiewają na kwotę 176 mln. W tym wydatki bieżące pochłoną kwotę 144,4 mln zł, a wydatki majątkowe, czyli inwestycje – 31,6 mln zł.Dla porównania budżet na 2016 r., czyli na rok dobiegający końca, w chwili uchwalenia wynosił po stronie dochodów 119,8 mln, a wydatków 123,9 mln zł.

Równocześnie na wydatki majątkowe, czyli inwestycje zaplanowano wtedy 12,2 mln zł, czyli niemal trzykrotnie mniej niż w roku , jaki mamy przed sobą. Będzie to rok wyjątkowo dużych i licznych inwestycji.Spory wzrost dochodów – trzeba to zaznaczyć – związany jest z programem Rodzina 500+, który samorządy obsługują, i na który otrzymują dotacje z budżetu rządowego. W Andrychowie kwota ta w roku 2017 będzie wynosić – 27,1 mln. Również wzrosły wszystkie świadczenia, np. rodzinne, z funduszu alimentacyjnego, zasiłki stałe i okresowe. Ogółem na wszelkie świadczenia (pomoc społeczną, świadczenia stałe, dodatki rodzinne, 500 +, stypendia, dodatki mieszkaniowe itp.) Gmina Andrychów wyda 43,3 mln zł.Równie wysokie wydatki, jak co roku będą związane z oświatą. Ogółem kwota wydana na edukację szkolną w Gminie Andrychów wyniesie 58,4 mln – w tym są wydatki bieżące, jak np. pensje czy utrzymanie szkół oraz wydatki inwestycyjne w placówkach oświatowych. Tymczasem subwencja oświatowa wyniesie w 2017 r. 36 mln zł (szkoły) i 2,3 mln (przedszkola). Resztę, czyli ok. 20 mln do kwoty 58,4 mln trzeba dołożyć z budżetu.Najwyższa część dochodów to kwota z wszelkiego rodzaju podatków od osób i firm, a także opłat i odsetek sięgnie w 2017 r. sumy 54,3 mln zł.To ogólne sumy budżetu, jego szczegółowe rozpisanie w tabelach można znaleźć na stronach BIP Urzędu Miejskiego. W najbliższych, styczniowych „Nowinach Andrychowskich” również zamieścimy obszerne omówienie przyszłorocznego budżetu, a także szczegółowe omówienie planów inwestycyjnych, które pochłoną rekordową sumę 31,6 mln zł.

 

Źródło: Budżet na 2017 rok uchwalony – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij