X-Frame-Options: SAMEORIGIN Poranki literackie | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Poranki literackie

W naszej bibliotece odbywa się cykl spotkań z dziećmi z andrychowskich przedszkoli pod hasłem „Poranki literackie”. Podczas marcowych spotkań przedszkolaki z Przedszkola Nr 3 słuchały historii o Żabku i Ropuchu autorstwa Arnolda Lobela, związanych z nadchodzącą wiosną. Rozpoznawały wiosenne kwiaty i odgadywały jakie ptaki wracają na wiosnę do Polski. Na koniec wykonały własne bociany, które zwiastują powrót ciepłej aury.

Poranne spotkania trwają. W kwietniu odwiedziły nas trzy grupy przedszkolaków z „Małego Bystrzaka” oraz grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. Bł. E. Bojanowskiego.  Uczestnicy spotkania słuchali opowieści o mały szpaku Kajtku, który nie umiał fruwać, ale za to był wielkim miłośnikiem książek. Podczas zajęć powstały Ogrody Małych Bystrzaków, pełne słonecznych żonkili, krokusów i sasanek, a nad nimi pojawiło się stado kolorowych motyli z filcu i papieru. Przedszkolaki dowiedziały się również o tym jak się zapisać do biblioteki, o zasadach wypożyczania i dostępnych zbiorach bibliotecznych. Najwięcej radości przyniósł czas na samodzielne przeglądanie ulubionych książek.

Tymczasem w maju dzieci z Przedszkola Nr 3 i Przedszkola Jana Pawła II dowiedziały się „Po co komu mamut?” i jak razem z Basią uratować wieloryby. Pierwsza grupa poznała serię książkową „Poczytaj ze mną”, wysłuchała historii o malutkim mamucie i wykonała piękne kolorowe zakładki do ulubionych książek.

Natomiast druga grupa, razem z Basią i jej rodziną, bohaterami serii książkowej Staneckiej i Oklejak dowiedziała się jak być eko. Na koniec uczestnicy ozdobili potworki z papieru, które zjadają śmieci. Zadanie nie było łatwo, ponieważ po wybraniu koloru dla potworka trzeba było nakarmić go odpowiednim „jedzonkiem”. Dzięki temu dzieci zapamiętały w jaki sposób segregujemy odpady.

I nadszedł czerwiec, a wraz z nim kończą się  „Poranki Literackie”. Odwiedziły nas jeszcze trzy grupy dzieci z Przedszkola Jana Pawła II, „Małego Bystrzaka” oraz Przedszkola Nr 3 .

10.06 przedszkolaki z Przedszkola Jana Pawła II słuchały niezwykłych historyjek z książki „Bajki w zielonych sukienkach” A. Mikity. W drugiej części zajęć czekała na nich niespodzianka! Dzięki wsparciu Szkółki Krzewów Ozdobnych założyły „Warzywnik miejski”.

Najpierw uważnie obejrzały wszystkie nasiona i rozsady, by następnie wspólnymi siłami siać i sadzić warzywa, zioła, kwiaty i zboże. Zapraszamy do podziwiania wspólnego projektu biblioteki, małych ogrodników i szkółki krzewów.

13.06 do biblioteki zawitała grupa Smoków z „Małego Bystrzaka”. Przedszkolaki słuchały historii pt. „Pierwszy dzień w przedszkolu” z serii „Dusia i Psinek” Justyny Bednarek i Marty Kurczewskiej i dzieliły się swoimi doświadczeniami – opowiadały o przedszkolu, o tym jakie przytulanki mają w domu, czy panie czytają książki przed leżakowaniem.

Druga część zajęć odbyła się w Czytelni, gdzie dzieci ozdobiły otrzymane wcześniej czajniki. Niektórzy dorysowali postacie z którymi tytułowy Psinek-Świnek przeżywał ciekawe przygody.

Ostatnie „Poranki literackie” odbyły się 14.06. W spotkaniu wzięła udział grupa z Przedszkola Nr 3. Dzieci z zainteresowanie wysłuchały zabawnej historii „Basia i upał w zoo” Z. Staneckiej i M. Oklejak.

Przy okazji dowiedziały się co to jest seria książkowa. Następnie założyły ogród zoologiczny z kolorowymi zwierzętami, które wcześniej ozdobiły i wycięły.  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach!

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij