16.07 Tajemnica Układu Słonecznego
Zajęcia rozpoczęły się od burzy mózgów na temat teorii powstania Wszechświata. Padło hasło „Wielki Wybuch”, któremu poświęciliśmy najwięcej uwagi. Prześledziliśmy razem historię Wszechświata od jego narodzin aż do formowania się galaktyk i planet. Wspólnie przeprowadziliśmy doświadczenie z balonami, potwierdzające rozszerzanie się kosmosu. Rozmawialiśmy o tym jak i kiedy powstał nasz Układ Słoneczny. Niektórzy potrafili wymienić wszystkie nazwy planet. Utrwaleniu informacji o planetach pomogła aplikacja Solar Walk, z której skorzystali młodzi odkrywcy kosmosu. Punktem kulminacyjnym było wspólne tworzenie modelu Układu Słonecznego. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłym talentem artystycznym i postarali się, by idealnie odwzorować kolorystykę planet i księżyców. Na zakończenie dzieci zapoznały się z aplikacją Space 4D.
18.07 „Pan Astronom mówi o gwiazdozbiorach”
Tematem zajęć były gwiazdy! Uczestnicy słuchali fragmentów książki „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej, które były zachętą do dyskusji o przyrządach służących do obserwacji nocnego nieba oraz o gwiazdozbiorach. Dzieci zapoznały się z przykładowymi konstelacjami wykorzystując „Mapę Nieba widocznego w Polsce” oraz aplikację Sky Map. Następnie każdy wykonał swój gwiazdozbiór. W kolejnej części zajęć dzieci wysłuchały opowieści o tym jak powstają gwiazdy – jak się rodzą, starzeją i znikają. Pojawiły się zagadnienia takie jak mgławica, biały karzeł czy czarna dziura. Przyszedł czas by zejść na Ziemię i omówić zjawisko zaćmienia i zorzy polarnej. W rozmowie o Ziemi przydatna była aplikacja Earth, dzięki której dzieci mogły zaglądnąć do wnętrza naszej planety. Na zakończenie wspólnie odwiedziliśmy Radio Andrychów, gdzie uczestnicy wakacyjnych spotkań opowiadali o tym co robili podczas zajęć.
19.07 Spotkanie z panami z andrychowskiego Klubu Łączności „Delta”
„Odbiór, odbiór. Jak mnie słyszysz?” 19 lipca odbyły się ostatnie zajęcia pt. „Kosmiczne podróże”. Uczestnicy zajęć słuchali historii o Klubie „Delta”, przyglądali się pracy operatorów, a także mieli okazję nadawać do siebie komunikaty alfabetem Morse’a.