X-Frame-Options: SAMEORIGIN Będą nowe autobusy | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Będą nowe autobusy

Do końca listopada do Andrychowa trafi 14 nowych autobusów iveco. Od stycznia będą obsługiwać wszystkie linie wewnątrz gminy, a emeryci i dzieci będą jeździć nimi za darmo.
Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Andrychowie podpisana została umowa z producencką firmą MMI ze Zbyszewa, która do końca listopada wyprodukuje dla Andrychowa 14 autobusów. Umowę podpisali: burmistrz Tomasz Żak, jego zastępca – Mirosław Wasztyl, skarbnik – Dorota Żywioł oraz prezes MMI Stanisław Zdrojewski. Wartość zawartego kontraktu: 10 mln 194 tys. zł – to po około 728 tys. za autobus. Będą to pojazdy zbudowane na bazie Iveco 72 C urby, niskopodłogowe, o niewielkich rozmiarach, wyposażone w systemy informatyczne, które nie tylko ułatwią podróżowanie nimi, ale też pozwolą na lokalizację każdego wozu ze stanowiska dyspozytorskiego, a to będzie się mieścić w ZGK.
Jak powiedział prezes Zdrojewski, te bardzo nowoczesne autobusy, to wyzwanie dla jego firmy, a np. system elektroniczny i komputery będą montować w tych wozach kooperanci MMI. Pierwsze sztuki trafią tutaj już po wakacjach, a w ostatnim dniu listopada odbędzie się ich wielka prezentacja na Placu Mickiewicza.
Na trasy mają ruszyć od 1 stycznia 2018 r. Obsługiwać będą wszystkie linie wewnątrz gminy, linie pomiędzy Kętami i Porąbką nadal obsługiwać będzie MZK. Jednak Andrychów – jak podkreślał to dziś burmistrz Żak – wyjdzie z tej spółki. Kto zatem będzie operatorem komunikacyjnym w Andrychowie?
Już w czerwcu ogłoszony zostanie konkurs na oferty ze strony operatorów – jest ich kilku, prywatnych na terenie gminy. To oni mają dostać w użytkowanie zakupione autobusy i obsługiwać nimi wewnętrzne linie. Trwają kalkulacje, ile będzie kosztować tzw. „wozokilometr” i w związku z tym – ile będą kosztować bilety. Tomasz Żak mówił dzisiaj na konferencji prasowej, że chce, aby dzieci i emeryci jeździli za darmo, a reszta pasażerów za złotówkę. Ale sprawa tej „złotówki” jeszcze nie jest przesądzona.
Skąd mają pochodzić pieniądze na zakup autobusów? W 85 procentach z dotacji unijnej, o którą ubiega się Gmina Andrychów. Sam zakup autobusów, to jeszcze nie jest koniec inwestycji, bo oprócz tego – co podkreślał wiceburmistrz Wasztyl – gmina ma zamiar zainwestować w nowe przystanki, w pełni zinformatyzowane i monitorowane, z nowoczesnym oświetleniem i bez barier architektonicznych. Na takim przystanku pasażer będzie miał informację, kiedy nadjedzie najbliższy, oczekiwany przez niego autobus. Ponadto w ZGK powstanie stanowisko dyspozytorskie, garaże i warsztaty do obsługi nowych autobusów. Całość projektu budowy nowego systemu komunikacji publicznej w Andrychowie zamknie się sumą 23 mln zł i potrwa do 2019 roku.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij