X-Frame-Options: SAMEORIGIN 30 listopada startuje platforma pomocy dla emigrantów z Białorusi | Archiwalna strona Gminy Andrychów

30 listopada startuje platforma pomocy dla emigrantów z Białorusi

Trzy i pół miesiąca po wyborach prezydenckich, a protesty na Białorusi wciąż trwają. Wiele osób czując zagrożenie planuje opuszczenie kraju. Pomocną rękę wyciągamy my – przyjaciele z zachodu. Organizacja ADRA Polska we współpracy z organizacją ADRA Białoruś zapewni kompleksową pomoc psychologiczną, prawną oraz poradnictwo w kwestiach pracy i schronienia poprzez portal internetowy GrupaWsparcia.pl.

Trudne początki emigracji

Białorusini przyjeżdżający do Polski mierzą się z sytuacją, która niesie ze sobą wiele zagrożeń – poczynając od niepewności związanej z procesem legalizacji statusu uchodźcy, przez obciążenie psychiczne, jakie niesie ze sobą wyjazd z kraju przy obecnej sytuacji politycznej, do problemów ze znalezieniem pracy, szkoły dla dzieci czy wreszcie bariery językowej. Źródła pomocy prawnej, doradztwa w sprawie pracy, edukacji czy wsparcia psychologicznego są oferowane przez znaczną ilość organizacji w Polsce. Widoczna jest jednak fragmentacja tych źródeł, która prowadzi do tego, że wyszukanie niezbędnych informacji jest skomplikowane.

Fundacja ADRA Polska, do której należy GrupaWsparcia.pl łączy siły z innymi organizacjami niosącymi pomoc dla Białorusinów przyjeżdżających do Polski.

Projekt „GrupaWsparcia.pl dla Białorusi” znacząco ułatwi dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy, a także umożliwi beneficjentom bezpośredni i szybki kontakt z konkretnymi organizacjami oferującymi pomoc w danych dziedzinach. Wynajem pokoju czy znalezienie pracy będą znacznie ułatwione dzięki ustawieniom lokalizacyjnym, a dzięki automatycznemu tłumaczeniu, kwestie językowe nie będą przeszkodą przy komunikacji między Polakami a Białorusinami. Na działaniach projektowych skorzystają również obywatele Polski poprzez zatrudnienie imigrantów z Białorusi lub wynajem nieruchomości. Obie grupy doświadczą korzyści także dzięki budowaniu tożsamości wspólnoty oraz wzajemnych postaw otwartości i wsparcia.

Użytkownicy portalu uzyskają wsparcie psychologiczne, dzięki bezpłatnym spotkaniom grupowym prowadzonym przez psychologa w formie AUDIO oraz poprzez spotkania indywidualne tzn. konsultacje psychologiczne/psychoterapeutyczne online. W projekcie przewidziane jest także bezpłatne poradnictwo prawne, które będzie realizowane przez magistra prawa z wieloletnim doświadczeniem.

Warto również podkreślić, że grupa wsparcia to portal społecznościowy, który pomaga w walce z problemami i daje przestrzeń do wzajemnego wspierania się użytkowników. Za pomocą chata o każdej porze dnia i nocy można podzielić się tym co spędza sen z powiek i otrzymać wsparcie od innych. Najgorsze jest trwać samotnie w problemie, lecz kiedy uzyska się wsparcie, można osiągnąć naprawdę wiele.

A dla osób bardziej mobilnych zostanie udostępniona aplikacja na smartfony w języku polskim i rosyjskim z możliwością rejestracji na portalu, dodawania i wyszukiwania ofert wsparcia. Dzięki czemu pomoc zawsze pozostanie w zasięgu ręki.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://grupawsparcia.pl/pomoc-dla-bialorusi

Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl, www.facebook.com/ADRAPolska

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij