X-Frame-Options: SAMEORIGIN 2700 nowych lamp ledowych! | Archiwalna strona Gminy Andrychów

2700 nowych lamp ledowych!

Do połowy września w całej gminie zostanie wymieniona większość lamp – z sodowych na ledowe. W czwartek, 19 marca w Urzędzie Miejskim burmistrz Tomasz Żak podpisał umowę z warszawską firmą ECM Energia S.A. Reprezentował ją prezes Marek Wiśniewski. Umowa dotyczy rozstrzygniętego w grudniu przetargu w ramach tzw. programu SOWA. Chodzi o wymianę 2700 lamp, a razem z tym budowę inteligentnego systemu sterowania i uzyskanie oszczędności od 500 do 800 tys. zł w skali roku.
Inwestycja będzie kosztować 7,7 mln zł. Kwota ta dzieli się po połowie na dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i kredyt – jak mówi nadzorujący program wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. – Kredyt będzie spłacany z oszczędności w rachunkach za energię zużytą do oświetlania gminy.
– Andrychów jest jednym wielkim poligonem – dodaje burmistrz Tomasz Żak. – Jesteśmy jedyną gminą w Polsce, która dokonuje tak kompleksowej wymiany oświetlenia. – Już dziś wiele gmin wypytuje nas o szczegóły i pilnie obserwują, jak przecieramy w ten szlak.
– Jesteśmy w XXI wieku i konieczne jest pójście za nowoczesnością, co właśnie robi Andrychów. Jestem pełen uznania dla odwagi jego władz, które same musiały wypracować drogę do tego rozwiązania – mówił prezes ECM Energia Marek Wiśniewski.
Podczas konferencji prasowej po podpisaniu umowy pytano o żywotność nowych lamp i okres ich gwarancji. Wiceburmistrz Wasztyl mówił, że wybrano firmę, która zagwarantuje wysoką jakość lamp i ich trwałość, abyśmy nie dostali produktów z Dalekiego Wschodu, które są niezwykle wadliwe. Prezes Wiśniewski powiedział, że do Andrychowa trafią lampy renomowanej firmy Thor i będą miały dziesięcioletni okres gwarancji. Każda taka lampa może świecić 100 tys. godzin, co oznacza (zliczając nocne okresy świecenia), że będą świecić… 20 lat!
Andrychów przygotowuje się do SOWY od 2011 roku. Od samego początku był w wąskiej grupie trzydziestu kilku gmin, które chciały podjąć to wyzwanie. Dziś jest liderem i wypracował własne rozwiązania, jak choćby unikalne porozumienie z TAURONEM, do którego należą punkty oświetleniowe i 150 szaf sterujących. Na 10 lat całość przeszła na własność gminy i dzięki temu można było skorzystać z programu SOWA. Potem zinwentaryzowano cały system, sprawdzono jego stan techniczny i zrobiono audyt ekonomiczny, aby wyliczyć prognozowane oszczędności. Liczy się nie tylko to, że będą o połowę mniejsze rachunki za energię, ale też tzw. „efekt ekologiczny” – przyczynienie się do wyliczalnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Teraz inne samorządy chcą naśladować rozwiązanie andrychowskie.
Umowa z ECM Energia jest zawarta na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Teraz powstanie projekt techniczny, a już niebawem zacznie się montaż nowych, ledowych lamp firmy Thor. Wszystko musi być gotowe we wrześniu, a do końca roku trzeba rozliczyć projekt z NFOŚ. Jak mówi wykonawca, do realizacji projektu będą również angażowani lokalni podwykonawcy.
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij