X-Frame-Options: SAMEORIGIN 14 listopada Dniem Czystego Powietrza | Archiwalna strona Gminy Andrychów

14 listopada Dniem Czystego Powietrza

Drodzy Mieszkańcy, dziś swoje święto obchodzi Czyste Powietrze.
Jest to świetna okazja do tego aby podjąć działania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji, mającej swoje źródło głównie w indywidualnych kotłowniach.

Z tej okazji  przygotowaliśmy 10 przykazań dobrej praktyki spalania paliw stałych w kotłach grzewczych:
1. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego, aby uniknąć samozapalenia się sadzy.
2. Czyść regularnie kocioł, sprawdzaj uszczelnienie drzwiczek, aby uniknąć przedostawania się spalin do pomieszczeń.
3. Stosuj paliwo odpowiednie do rodzaju kotła, aby móc uzyskać jak najwyższą sprawność spalania i uniknąć awarii urządzenia grzewczego.
4. Stosuj paliwo wysokiej jakości i dbaj aby drewno miało odpowiednio niską wilgotność. Dobrze wysuszone drewno daje znacznie więcej ciepła niż wilgotne.
5. Dobieraj moc kotła proporcjonalnie do zapotrzebowania budynku na ciepło. Prawidłowo dobrany kocioł zużywa mniej paliwa, a ogrzewanie jest tańsze.
6. W miarę dostępnych środków finansowych dokonuj termomodernizacji swojego budynku. Ocieplony budynek pozwoli zmniejszyć moc kotła i koszty ogrzewania.
7. Nie pal śmieci !!! Robiąc to, wysyłasz do powietrza toksyczne i rakotwórcze związki szkodliwe dla Twojego zdrowia, Twoich dzieci, rodziców, dziadków
i sąsiadów.
8. Nie akceptuj spalania śmieci u Twoich sąsiadów. W trosce o Twoje zdrowie i zdrowie Twoich bliskich, zgłoś taki incydent do Straży Miejskiej pod numer telefonu: 986.
9. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego jak niska emisja wpływa na Twoje zdrowie – edukuj innych.
10. Jeżeli planujesz dokonać wymiany systemu ogrzewania w swoim budynku, zgłoś się do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Andrychowie po dotację.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij