X-Frame-Options: SAMEORIGIN Z wizytą w Břeclaviu | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Z wizytą w Břeclaviu

W dniach 25 – 27 września dwudziestoosobowa delegacja gościła w Břeclaviu na Morawach. Władze zaprzyjaźnionego miasta zaprosiły andrychowian do udziału w dorocznym Święcie św. Wacława. Dodatkowy powód do wspólnego świętowania stanowiła dziesiąta rocznica podpisania umowy o partnerstwie.

Na uroczystym spotkaniu, w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Tomasz Żak wspomniał ojców tego porozumienia: Jana Pietrasa i Dymo Piškulę. Wspomniał też o naszym pokrewieństwie. Wszak to uchodźcy z Moraw końcem XIII w. założyli osadę nad brzegiem Wieprzówki. Burmistrz mówił o wspólnych planach na najbliższy czas. Na koniec złożył mieszkańcom Břeclavia życzenia: „W imieniu własnym i andrychowian życzę pomyślności, dobrobytu, spokoju i znakomitych roczników wina”.  Burmistrz Żak  wygłosił swoje przemówienie w języku czeskim (ku uciesze břeclavian), Burmistrz Pavel Dominik przeczytał je po polsku (ku uciesze andrychowian).
Z perspektywy minionych dziesięciu lat łatwo zaobserwować transformację partnerstwa w prawdziwą przyjaźń. Taka atmosfera sprzyja snuciu różnych projektów i zaangażowaniu w ich realizację. Lada tydzień osoby kompetentne reprezentujące obydwie strony na spotkaniach roboczych będą omawiać szczegóły wakacyjnych turniejów sportowych dla dzieci.
W programie trzydniowej wizyty gospodarze Břeclavia starali się pokazać największe atuty tego zakątka Moraw: pałace i parki Lichtensteinów, folklor, kuchnię i oczywiście bogactwo smaków wina. Nagradzane na światowych wystawach białe wina – to chluba Morawian.  Świętu św. Wacława zawsze towarzyszy parada zespołów folklorystycznych, występy muzyków, wspólne śpiewy, biesiadowanie i oczywiście degustacje młodego wina, zwanych tu burczokiem.  I tak było teraz. Ale w tym roku, breclawianom czas umilała Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” . Osobliwością był również, udział w składzie polskiej delegacji czteroosobowej ukraińskiej reprezentacji ze Starożyńca. Burmistrz T. Żak zaprosił władze tego rejonu, aby pokazać istotę partnerstwa między miastami i zachęcić do jej rozwijania. A partnerstwo Andrychowa i Břeclavia można uznać za wzorcowe.

Źródło: Z wizytą w Breclaviu – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij