X-Frame-Options: SAMEORIGIN Wciąż Zjednoczona? Europa w cieniu nowych granic. Życie na rozdrożu… | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Wciąż Zjednoczona? Europa w cieniu nowych granic. Życie na rozdrożu…

Na przełomie sierpnia i września w Holandii i Andrychowie realizowany był projekt pn. „Wciąż Zjednoczona? Europa w cieniu nowych granic. Życie na rozdrożu…” w ramach Programu Europa dla Obywateli 2014-2020, Komponent 2: Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie, Działanie 2.1: Partnerstwo miast.

   

Pierwszą fazą projektu była wizyta studyjna przedstawicieli miast partnerskich oraz mieszkańców Andrychowa w europejskich „trójstykach” – w Schengen (DE, LUX, FR), na wzgórzu Vaalserberg (BE, DE, NL) w Ouren (BE, DE, LUX) i Zittau (PL, DE, CZ), która odbyła się w dniach 21-25.08.2017r. Miała ona na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na zagrożenia wynikające z separatyzmów, rządzy władzy oraz szeroko pojętego cynizmu politycznego i nietolerancji.

Drugim etapem projektu było spotkanie w dniach 1-03.09.2017r. w Gminie Andrychów. Jego celem było zebranie całości opinii i doświadczeń zdobytych w czasie trwania wcześniejszych elementów projektu oraz dyskusja i podjęcie próby odpowiedzi na pytania o solidarność w czasach kryzysu i o jej granice coraz częściej i swobodniej wyznaczane i postulowane przez eurosceptyków. Do Andrychowa przyjechali zaproszeni goście z Breclavia (Czechy), Isny im Allgau (Niemcy), Tukums (Łotwa), Landgraaf (Holandia), Storożyńca (Ukraina), Izyum (Ukraina), Khoni (Gruzja), Falkirk (Szkocja).


 

Wymiana doświadczeń wynikających ze spotkań z ludźmi mówiącymi różnymi językami, wychowanymi i żyjącymi w odmiennych warunkach społecznych i kulturowych, wyznającymi różne religie i poglądy pozwoliły na sformułowanie wspólnego listu otwartego do mieszkańców miast partnerskich Andrychowa dotyczącego fundamentalnych zasad Unii Europejskiej jakimi są wolność, równość, braterstwo i solidarność. List ten zredagowany podczas warsztatów plenerowych w Landgraaf i Andrychowie, będący próbą uzmysłowienia odbiorcom katastrofalnych skutków niesionych przez nietolerancję, rasizm i ksenofobię, przeczytany został przez Burmistrza miasta Andrychów w czasie konferencji podsumowującej realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej projekt. Wspomniany list otwarty prezentujemy poniżej.

„71 lat temu w Fulton w amerykańskim stanie Missouri z ust brytyjskiego polityka, Sir Winstona Churchilla padły znamienne słowa „… od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem żelazna kurtyna zapadła nad Kontynentem”. Europę na dziesięciolecia podzielił liczący niemal 1500 km mur. Zasieki, rowy i pola minowe stały się granicą między wolnym światem a tyranią sowiecką. Ale nawet najpotężniejsze mury mają to do siebie, że wcześniej czy później zostają zburzone. I tak się stało pamiętnej „Jesieni ludów” w 1989 roku. Warto pamiętać jednak, że wolność której zaznały państwa leżące na wschód od Łaby nie jest bezwarunkowa i dana raz na zawsze. Trzeba ją pielęgnować solidarnością społeczną i tolerancją, otwartością na inność, zrozumieniem potrzeb i oczekiwań drugiego człowieka. Także tego, który przebył z wystraszonym dzieckiem na ręku trzy i pół tysiąca kilometrów z syryjskiego Aleppo do Berlina jak i wyczołgującego się z pontonu na plażach włoskiej Lampedusy. Przecież to tylko i aż ludzie. Po prostu ludzie.

Ponad 300 lat temu angielski fizyk Isaac Newton powiedział, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów. Spotkania tegoroczne w holenderskim Landgraaf i polskim Andrychowie są dowodem na to, że budowa, choćby najkrótszego mostu jest o wiele łatwiejsza niż postawienie solidnego muru. Mury wznoszą Ci, którzy się boją, natomiast powstanie mostu wymaga odwagi, zgody i zrozumienia. Mosty łączą – granice dzielą. Mieszkańcy zaprzyjaźnionych miast dzięki Unii Europejskiej od wielu lat mozolnie burzą resztki żelaznej kurtyny, która zapadła nad Starym Kontynentem w 1945 roku. Najtrudniej jest jednak zburzyć granice w naszych głowach. Pamiętajmy o tym …”

Projekt „Wciąż Zjednoczona? Europa w cieniu nowych granic. Życie na rozdrożu…” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij