X-Frame-Options: SAMEORIGIN STOROŻYNIEC | Archiwalna strona Gminy Andrychów

STOROŻYNIEC

 

Storożyniec – miasto na Bukowinie, centrum rejonu Storożynieckiego, położone u podnóża Karpat nad rzeką Siret, na granicy rumuńsko-ukraińskiej.
Powierzchnia – 5082 hektarów
Liczba mieszkańców – ok. 15 tys.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1448 r. W 2005 ludność miasta liczyła 14 700 osób.
Rejon Storożyniecki — rejon w południowo-zachodniej części obwodu Czerniowieckiego, miasto leży w podgórnej części Karpatów.
Ogólna powierzchnia terytorium rejonu stanowi 1160 km².
Ludność rejonu – 98 tysięcy osób. W tym:

Ukraińcy — 59,6%
Rumuni — 36,8%
Polacy — 1,5%
Rosjanie — 1,4%
Mołdawianie — 0,3%

Turystyczne miejsca
Storożyniecki rejon to miejscowość która ma czym przyjemnie podziwić turystów. Tutaj zachowały się tzw Pańskie Pałace XVIII – i początku XX wieku. Pałac baronów Orensztajnów (zbudowany w 1912) teraz naukowy punkt przygotowania leśniczej straży Storożynieckiego technikum leśniczego. Pałac Mikuli-Wołczyńskich (XIX w.) we wsi Budyniec.
Kościoły i klasztory
Na terytorium rejonu zbudowano Cerkwie prawosławne, kościoły Rzymsko-katolickie, synagogi (w tym momencie nie czynne).
Pierwszą największą cerkwią jest Cerkiew św. Grzegora, zbudowaną w 1829 r.
Kościół Rzymsko-katolicki p.w. św. Anny. Pierwszy kościół był drewniany. Został zbudowany w 1857 roku. W latach 1865 – 1870 . w miejscu drewnianej kaplicy, został wybudowany murowany kościół.
Na terenie rejonu działają 2 klasztory:
Klasztor Świętych Kobiet który znajduje się we wsi górne Piotrowce.
Klasztor św. Jana Męczennika Suczawskiego w Krasnoilsku.
Oprócz architektonicznych zabytków, nasz rejon szczyci się prawdziwym bogactwem – cudowną przyrodą i widokami. To jest obfity kraj dla rozwoju i rekreacji.
Dumą naszego miasta jest Storożyniecki dendropark – jest to park dendrologiczny, pamiątki przyrody ogólnopaństwowego znaczenia.
Zapoczątkowany w 1912 roku. W nim jest zebrano prawie tysiąc rożnych rodzajów drzew i krzewów z całego świata, większość z nich są egzotyczne.
Na terytorium rejonu funkcjonuje kilka kompleksów Hotelowo Restawracyjnych nad jeziorami, takich jak na przykład Brzeg miłości i Akwa Plus.
W ciągu roku w naszym rejonie odbywają się imprezy o charakterze kulturalnym.
Z różnych zakątków Ukrainy i z zagranicy co roku 14 stycznia do Krasnoilska przyjeżdżają chętne osoby popatrzyć na tzw. Krasnoilską malankę – to festiwal maskarada, pod czas której tamtejsi mieszkańcy przybierają się w różnego rodzaju stroje i przechodzą paradą przez całą wieś.
Z nastąpieniem wiosny w górskich wioskach świętują tzw. Wyjście na połoninę czyli na hale – dzień, kiedy pasterze wyprowadzają swoje trzody na pastwiska w góry. Świętują tam też festiwal soku brzozowego.
Również popularnym jest święto – „Wyszywanki „, pod czas którego miejscowi mieszkańcy ubierają się w tradycyjne stroje ludowe, stroje swoich dziadków i pradziadków.
Nie tak dawno zostało wprowadzone Święto kultur narodowych – pod czas którego polacy, rumuni i ukraińcy którzy mieszkają na terenach rejonu, demonstrują swoją kulturę, tradycje, pieśni, tańce i oczywiście tradycyjne dania.

Polacy na Bukowinie
Pierwsi Polacy – kilka rodzin górali Czadecckich przybyli do naszego kraju w 1803 roku do miejscowości Stara Huta aktualnie to Krasnoszora.
W 1910 roku polskie rodziny ze wsi Sołoniec (Rumunia) osiedlili się 15 km. Od Storożyńca we wsi Dolne Piotrowce. Do Sołońca polacy przybyli w 1834 z Beskidów.
Na dzień dzisiejszy rodziny, które zajmują 1,5 % miejscowej ludności, mieszkają w Storożyńcu, Pance, Dawidenach i innych miescowościach.
Polskie rodziny należą do obrządku Rzymsko katolickiego . Na terenach rejonu zbudowano 9 kościołów, i kaplic w których prowadzą się Msze w języku polskim.
Na terenie rejonu działają 4 organizacje kulturalne między innymi Towarzystwo Kultury Poslkiej im. A. Mickiewicza w Storożyńcu, w Pance, w Dolnych Piotrowcach, Towarzystwo Kultury Polskiej im. Jana Pawła drugiego w Starej Hucie.
Także aktywnie działają 2 zespoły folklorystyczne: „Wianeczek” w Dolnych Piotrowcach który w szeszłym roku odświętował 25 rocznicę działalności i dziecięcy zespół pieśni i tańca „Dolinianka” Stara Huta. Dolinianka już działa prawie 15 lat.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij