X-Frame-Options: SAMEORIGIN LANDGRAAF | Archiwalna strona Gminy Andrychów

LANDGRAAF

landgraaf
Umowa partnerska podpisana 28 czerwca 2007r. w Landgraaf.

Landgraaf to dynamiczna gmina, którą zamieszkuje ok. 40 tys. mieszkańców, powierzchnia wynosi 2,5 tys. ha. Gmina ta graniczy z Niemiecką granicą oraz miastami Brunssum, Kerkrade i Heerlen.

Historia tego terenu ma swoje początki już w odległej przeszłości. Świadkami tego są istniejące do dzisiaj zamki, kościoły, monumentalne gospodarstwa, stare lasy, dolinki z potokami i malownicze wioski odznaczające się przemiłą atmosferą.

Nazwa gminy pochodzi od ‘Landgraaf’. Oznacza to podwójny wał z suchą fosą. Landgraaf pochodzi z Niemiec i rozciągał się pomiędzy terenem piaszczystym i wrzosowiskami z Ubach przez Worms i dalej przez Nieuwenhagen do Schaesberg.

W roku 1982, doszło do połączenia się tych trzech gmin, a w efekcie powstanie gminy Landgraaf.

Landgraaf jest pod względem turystycznym i rekreacyjnym najbardziej atrakcyjnym miejscem w regionie. Mieszkańcy, turyści i osoby, które tu przyjeżdżają mogą, poza korzystaniem z wielu zielonych obszarów w gminie jak i poza nią, zrelaksować się w parkach z mnustwem atrakcji i niezliczoną ilością kafejek. Znajdują się tu wspaniałe atrakcje jak Snowworld, Mondo Verde i Megaland.

Landgraaf jest szczytowym punktem w Parkstad Limburg. Punktem o dużym znaczeniu jest Park Gravenrode, na co składa się naturalny teren, rozciągający się wzdłuż gminy Landgraaf i Kerkrade. W parku tym znajdują się między innymi Megaland i Autokino. Ostatnimi laty przybyły następujące wspaniałe atrakcje:

Mondo Verde

Podróż wokół świata w jeden dzień. To oferuje park tematyczny Mondo Verde. Park ten został otworzony w 2002 roku i przenosi on do budynków i ogrodów z różnych rejonów świata. To pozwala odwiedzającemu zakosztować między innymi atmosfery Włoch, Portugalii, ogrodów Morów, Chin, Japonii, Maroka, Tropików, Anglii, Rosji i Austrii. Tradycyjne budynki, ładnie wykreowane ogrody i różne pawilony umożliwiające spożycie posiłków sprawiają, iż ta podróż wokół świata staje się całodziennym wyjściem. Opowieść głosi, iż było to marzeniem ówczesnego władcy Strijthagen, i że owo marzenie urzeczywistniło się.

Snowworld

Inną dumą Landgraaf jest Snowworld, który również znajduje się w Parku Gravenrode. Ten kompleks zawiera 3 wewnętrzne tory narciarskie, z których najdłuższy ma długość 520 metrów. Tym samym jest to największy kryty tor narciarski na świecie. Można tu przez cały rok jeździć na nartach, na prawdziwym śniegu.

Landgraaf ma własny teatr, znajdujący się w ówczesnym kościele w Ubach przez Worms. Landgraaf oferuje również wiele atrakcji o małej skali, jak kawiarnia literacka i galeria artystyczna. Landgraaf jest atrakcyjnym miejscem również dla wielbicieli sportów. Posiada wiele klubów sportowych, które umożliwiają grę w piłkę nożną na sali i na boisku, pływanie, tenis, atletykę, wędkarstwo sportowe, kręgle, latanie modeli samolotowych i strzelnictwo.

Spotkanie Partnerskie w Andrychowie 9-11 czerwca 2006 r.

W ramach warsztatu „Kultura i malarstwo” zorganizowano Wystawę Prac Artystycznych przed Pałacem Bobrowskich w Andrychowie. Swoje prace artystyczne wystawiała Grupa Twórców „MY” z Andrychowa oraz zaproszeni goście z Breclavia – Pan Karel Krivanek-rysownik, Pan Milan Bruchter-fotograf, Pan Frantisek Schulz – grafik. Z Holandii gościliśmy Panie: Carry Bakker, Maria Stamms, Marjo Boesten.

W początkowej fazie kontaktów współpraca koncentrowała się przede wszystkim na kulturze, turystyce i wymianie młodzieży. W miarę rozwoju stosunków partnerskich zaczęto organizować warsztaty dla przedsiębiorców i osób z podobnych branż.

Za bardzo ważny element należy także uznać współpracę Andrychowskiego Stowarzyszenia Trzeźwości – Klub Integracji Społecznej „Watra” z holenderskim odpowiednikiem o podobnym profilu działania jak „Watra”.

Podczas spotkania partnerskiego we wrześniu 2008 r. w Hard Rock Area odbył się warsztat pt: „Młodzież i Muzyka”, a następnie koncert, w którym wzięły udział zespoły rockowe z Andrychowa oraz zaproszony zespół rockowy z Landgraaf „BELIAR”. Międzynarodowy koncert rockowy był kontynuacją projektu zapoczątkowanego w Landgraaf.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij