X-Frame-Options: SAMEORIGIN BŘECLAV | Archiwalna strona Gminy Andrychów

BŘECLAV

Umowa partnerska podpisana 16 grudnia 2005r. w Breclaviu. Břeclav to malownicze miasteczko na Południu Moraw w Republice Czeskiej, 50 km na południowy wschód od Brna. Leży na granicy z Austrią nad rzeką Dyją.

Powierzchnia: 87,17 km²

Liczba mieszkańców: ok. 27 tys.

Miasto Breclav zostało założone w XI wieku w pobliżu grodu wybudowanego przez księcia Brzetysława. Na krótko gród ten stał się w XII wieku siedzibą samodzielnego księstwa. W latach 1426 – 1434 zamek był siedzibą wojsk husyckich, które urządzały wyprawy na ziemie austriackie i za pobliską granicę Węgier. W XVI wieku Břeclav przeszedł do majątku starego morawskiego rodu Žerotínów, którzy przebudowali zamek w stylu renesansowym i powiększyli miasto. Zamek przejął ród Lichtensteinów po bitwie pod Białą Górą. Jednym z ważnych wydarzeń w historii miasta była budowa linii kolejowej z Wiednia do Brna w roku 1839. Miasto stało się bardzo ważnym węzłem kolejowym po budowie kolejnych linii do Přerova w 1841, Znojmaw 1872, Lednic w 1901 i Kút w 1909, co przyczyniło się do znacznego rozwoju przemysłu i nasiliło imigrację ludności.

12 września 1872 r., na mocy dekretu cesarskiego, Breclav uzyskał status miasta.

Do bogactwa kulturowego zalicza się, oprócz szeregu zabytków i ważnych budowli kościelnych, także bogate tradycje folklorystyczne. Grupy folklorystyczne, kółka morawskie, czeladzie, zespoły ludowe grające na cymbałach oraz chóry, to atrakcje tradycyjnych imprez m.in. – Breclawskie Obchody Święta Świętego Wacława.

  • Kompleks Lednice – Valtice, narodowy skarb będący przypomnieniem słynnej dynastii Lichtensteinów, znajduje się od 1996 r. na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  • Lednice – dzięki romantycznemu pałacowi z otaczającym go parkiem i innym drobnym zabytkom historycznym, należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Republice Czeskiej. Dawny zamek średniowieczny z XIII wieku przebudowywano stopniowo na okazałą letnią rezydencję Lichtensteinów w stylu neogotyckim.
  • Valtice – słyną z pięknego pałacu, który był okazałą siedzibą austriackich i morawskich panów Lichtensteinów. Pałac Valticki należy do najbardziej rozbudowanych barokowych budowli świeckich na Morawach. Zbudowany w latach 1643-1730.

Południe Moraw może się pochwalić winem, które dziś należy do najlepszych gatunków w Europie Środkowej. Tradycja winiarstwa na Morawach sięga czasów Rzymian.

Ścieżki Lichtensteinów – to unikatowy zespół tras rowerowych, łączących najpiękniejsze zabytki rodu Lichtensteinów na Południowych Morawach na terenie Kompleksu Lednice-Valtice oraz w dolnej Austrii. Licząca 90 km trasa transgranicznej Ścieżki Książęcej łączy się na stronie morawskiej z czterema krótszymi szlakami: Breclavskim, Postorenskim, Lednickim i Valtickim.

Podpisanie Umowy Partnerskiej pomiędzy naszymi miastami miało miejsce 16 grudnia 2005r.

W 2006r. odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia węgielnego upamiętniającego miasta partnerskie Breclavia.

Co roku w pierwszych dniach maja odbywa się w Breclaviu uroczyste rozpoczęcie sezonu turystycznego zapoczątkowane rajdem rowerowym po ścieżkach rodziny Lichtensteinów. Bierze w nim udział również delegacja z Andrychowa.

W czerwcu obchodzone jest Święto Moraw – „Moravsky den”. Na błoniach pod zamkiem prezentowane są m.in. najważniejsze sceny historyczne z udziałem oddziałów rycerskich z różnych epok. Jest orszak królewski, rycerze w zbrojach, muszkieterowie, oddziały konne, itp.

We wrześniu zawsze obchodzone jest święto Św. Wacława połączone z barwnym pochodem przez miasto. Można podziwiać zespoły folklorystyczne w pięknych, regionalnych strojach.

Współpraca partnerska z Breclaviem zaowocowała także ważnymi wydarzeniami kulturalnymi. 13 lutego 2009 r. Breclavianie zorganizowali w Domu Kultury w Andrychowie – Biesiadę Morawską. W programie imprezy był m.in.: występ zespołów : CHARVATČANÉ i NOTEČKA oraz projekcja filmu „Kraina Liechtensteinów na Morawach” . W hallu MDK można było podziwiać fotografie autorstwa Radka Buka przedstawiające morawski kompleks parkowo-pałacowy Lednice-Valtice.

Podczas biesiady zaproszeni goście mieli możliwość degustacji morawskich win i potraw regionalnych. Po tej imprezie zrodził się pomysł zorganizowania Biesiady Andrychowskiej w Breclaviu.

[youtube id=”tbX-JFJBzkI” align=”center” mode=”normal” grow=”yes”]

[youtube id=”a-yEv4hpMD4″ align=”center” mode=”normal” grow=”yes”]

[youtube id=”tCnk0-I5D_A” align=”center” mode=”normal” grow=”yes”]

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij