X-Frame-Options: SAMEORIGIN Sygnał życia… | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Sygnał życia…

Taki tytuł nosiła konferencja, która odbyła dziś (3 grudnia) w Andrychowie. Była poświęcona nowoczesnym formom opieki nad osobami starszymi i samotnymi. Przygotowali ją pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, a udział wzięli pracownicy i członkowie wielu organizacji i instytucji.

Kilkadziesiąt osób przybyło do Miejskiego Domu Kultury, aby wysłuchać kilkorga prelegentów i zapoznać się z wdrażanym w Andrychowie programem. Byli również goście z gmin sąsiednich, aby podpatrzeć, jak to tutaj będzie realizowane. Konferencja, którą poprowadziła Paulina Dybał podzielona była na dwie części. Pierwszą poświęcono tzw. „Kopercie życia”. To pomysł, który już jest wrażany w kilku miastach w Polsce, a polega na wypełnieniu specjalnej ankiety, zamknięciu jej do koperty i umieszczeniu… w lodówce. Tak, w lodówce. Na tym urządzeniu obecnym dziś w każdej kuchni jest specjalna naklejka (lub napis z magnesem), informująca, że tu jest „Koperta życia”. W niej są wszystkie informacje o chorej i samotnej osobie, które mogą uratować życie, bo pomogą lekarzom i ratownikom, którzy zjawią się na ratunek!
O tym programie mówili Barbara Sordyl-Lipnicka, koordynatorka zespołu szybkiego reagowania i  pomysłodawczyni wprowadzenia tego programu do Andrychowa oraz Paulina Dybał i dr Adam Rauk, jedyny w naszej gminie geriatra.
Drugi program, a zarazem sposób monitorowania zdrowia osób samotnych to tzw. Teleopieka, o czym mówiła Jolanta Świątek. Pokazała urządzenie na bazie telefonii komórkowej, które „pilnuje” zdrowia osoby samotnej i chorej. Zaopatrzone jest ono dodatkowo w wodoodporną bransoletkę, aby mogło być przy chorym non stop, nawet w wannie. Urządzenie to pozwala natychmiast dać znać do call center, że coś złego dzieje się z chorym, np. od 10 minut nie porusza się. Gdy chory czuje, że dzieje się z nim coś złego może nacisnąć tylko jeden guzik, lub głosowo uruchomić urządzenie. Ono nie tylko połączy go z ratownikiem, ale samo od razu da temu ratownikowi wiadomość kto i na co chory go wzywa.

6 (38)

Wszystkie informacje, nawet znacznie poszerzone można znaleźć na stronach internetowych poświęconych tej tematyce.

Andrychowski OPS pozyskał fundusze na wdrożenie programu opieki nad osobami starszymi i samotnymi z Urzędu Wojewódzkiego. Już dziś lista chorych objętych tym programem liczy 30 osób, i będzie się powiększać. Na zakończenie konferencji głos zabrał obecny na niej burmistrz Tomasz Żak. – Chcemy tym programem objąć jak największą liczbę ludzi starszych – mówił burmistrz i podkreślił, jak ważne są takie programy w sytuacji społeczeństwa, w którym przybywa osób starszych.
5 (43) 3 (62) 2 (61)

Źródło: Sygnał życia – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij