X-Frame-Options: SAMEORIGIN Rekordowy budżet 2018 | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Rekordowy budżet 2018

W przyszłym roku dochody Gminy Andrychów sięgną 186 mln 782 tys. zł, a pula inwestycyjna przekroczy 42 mln. Takie kwoty zawiera projekt budżetu na przyszły rok. Rada Miejska uchwali go na sesji 21 grudnia.
Budżet gminy jest jak medal, więc zawsze ma dwie strony: dochody i wydatki. Skoro napisaliśmy, że po jednej stronie zaplanowano dochody w wysokości 186.782.811 zł, to trzeba pokazać też drugą stronę – wydatki w zaplanowanej wysokości 196.099.353 zł. Łatwo zauważyć, że wydatki są większe od przychodów o circa 10 mln zł, a to oznacza, że różnicę, czyli tak zwany deficyt – dokładnie 9 mln 316 tys. zł trzeba będzie jakoś pokryć. Z tego powodu w projekcie zaplanowano kredyt w wysokości 15 mln zł. Jak widać, wyższy od deficytu, a dlaczego? Zaraz to wyjaśnimy.
Dziś dług Gminy Andrychów wynosi 28.480.678 zł, ale w roku przyszłym zaplanowano nie tylko zaciąganie kredytu, ale też spłatę obecnego zadłużenia w kwocie w sumie 5 mln 845 tys. zł.
Ale wróćmy jeszcze do dochodów, bo te także mają dwie strony i dzielą się na bieżące i majątkowe. Dochody bieżące sięgną w 2018 r. 161 mln 670 tys. zł – to wszelkie subwencje, dotacje, wpływy z podatków, opłat, czynszów…
Są też dochody majątkowe i te w następnym roku zaplanowano na poziomie ponad 25 mln zł. Na to złożą się np. sprzedaże działek i innych nieruchomości, np. w terenach przemysłowych, jak dwie działki w okolicy. ul. Strefowej za blisko 4 mln. Do tych dochodów majątkowych doliczyć też trzeba różne dotacje celowe. I tak uzbiera się wspomniane 25 mln zł.
Również po stronie wydatków mamy zawsze dwie pozycje: wydatki bieżące i wydatki majątkowe. Bieżące to wszystkie koszty działania gminy, oświaty, wypłaty świadczeń społecznych i wielu innych mniejszych zadań, jakie prawo nakłada na samorządy. Na te bieżące wydatki idą też takie dotacje, jak np. subwencja oświatowa (37 mln zł) czy czy pomoc społeczna, a w tym program 500+ (ponad 41 mln zł). W sumie wydatki bieżące gminy to 153 mln 354 tys. zł.
I teraz druga część wydatków – majątkowe, inaczej zwane inwestycjami. Na to Gmina Andrychów ma przeznaczyć w przyszłym roku 42,7 mln zł. Do największych inwestycji należeć będą: „rozbudowa infrastruktury techniczno-komunikacyjnej” (nowe autobusy, przystanki, zaplecze techniczne) – 4,6 mln zł, „rozbudowa strefy aktywności gospodarczej” – 13 mln zł, budowa budynku socjalnego przy ul. Batorego – 1 mln, rozbudowa szkoły i przedszkola w Inwałdzie – 1,7 mln, przebudowa szkoły w Bolęcinie – 1 mln, budowa przedszkola w Roczynach – 2,1 mln, sportowe obiekty przy szkole Nr 4 w Andrychowie – 1,5 mln oraz ponad 10 mln na budowę krytej pływalni.
Tak ambitne plany i tak duże inwestycje mogą być zrealizowane tylko przy wysokim budżecie, a ten na rok przyszły jest najwyższy w całej historii gminy.

http://nowiny.andrychow.eu/artykul/3289-rekordowy_budzet_2018_

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij