X-Frame-Options: SAMEORIGIN Powstanie Monografia Andrychowa | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Powstanie Monografia Andrychowa

Za trzy lata Andrychów będzie obchodził 250-lecie nadania praw miejskich i ich wprowadzenia w życie. Z tej okazji zespół historyków opracuje do końca sierpnia 2018 r. kompleksową „Monografię Andrychowa”.
Umowę w tej sprawie podpisali 16 kwietnia burmistrz Tomasz Żak oraz dr Przemysław Stanko, który będzie redaktorem prac naukowych dotyczących historii Andrychowa i wydawnictwa, które będzie tego owocem.
„Monografia Miasta i Gminy Andrychów (od zarania do 1945 r.)” – bo tak brzmi pełny, roboczy tytuł dzieła – będzie zawierała opis środowiska geograficznego i przyrodniczego Gminy Andrychów, pradzieje miasta i okolicy, opis dziejów w okresie staropolskim – do 1772 r., historię okresu zaborów – od 1772 r. do 1918 r. oraz historię międzywojenną i czasy okupacji. Opisywany okres historyczny zakończy się na 1945 r. Ponadto w przygotowywanej publikacji znajdą się opisy pieczęci i herbów Gminy Andrychów oraz liczne reprodukcje dokumentów, ilustracje i mapy.
„Monografia” będzie pierwszym, w pełni naukowo opracowanym dziełem historycznym o dziejach Andrychowa. Materiały do niej opracują zawodowi historycy, badacze pod redakcją dra Przemysława Stanko. – Przygotowywana publikacja nie będzie się ograniczać do opisu historii miasta, ale będzie obejmować również historię andrychowskich sołectw – mówi dr Stanko.
Przypomnijmy, że przywilej królewski, wydany został 24 października 1767 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W życie wprowadził go Stanisław Ankwicz, ówczesny właściciel tych dóbr, z dniem 8 maja 1768 r. W tamtym czasie istniały obok siebie miasto Andrychów oraz wieś Andrychów.
Dr Stanko pokazał burmistrzowi elektroniczną kopię królewskiego dokumentu lokacyjnego. Do lat 70. XX wieku znajdował się on jeszcze w archiwum miejskim, a od tamtego czasu przechowuje go – zgodnie z obowiązującymi przepisami – Archiwum Państwowe. Poniżej publikujemy kopie tego dokumentu. Ponadto zobaczyliśmy dziś (też publikujemy jego kopię), pierwszy herb miejski Andrychowa z roku 1823.
W podpisaniu umowy rozpoczynającej prace nad „Monografią” wzięli udział Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł oraz kierownik Wydziału Turystyki, Sportu i Kultury Marcin Putyra.
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij