X-Frame-Options: SAMEORIGIN Pismo Burmistrza Andrychowa do PKW w sprawie przesunięcia terminu majowych wyborów | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Pismo Burmistrza Andrychowa do PKW w sprawie przesunięcia terminu majowych wyborów

(…) W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą Covid-19, powołując się na art. 7 ust.1 pkt. 5 i 14 z dnia 8 marca 1990r ustawy o samorządzie gminnym, a także obowiązujące ograniczenia wynikające z wprowadzonego stanu epidemii, jako Burmistrz Andrychowa oświadczam, iż nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz przeprowadzenie w sposób bezpieczny wyborów na Urząd Prezydenta RP w dniu 10 maja 2020r.

Realizując polecenia i zarządzenia władz centralnych, wojewódzkich oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach wprowadziliśmy ograniczenia w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz podległych jednostek tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia tak dla interesantów jak i pracowników. Podjąłem wiele starań, aby praca przebiegała bez zakłóceń przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności Naszym najważniejszym zadaniem w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa, a także opieka nad osobami nie będącymi w stanie samemu zaspokoić swoich potrzeb. W tym celu kierujemy siły i środki, aby przygotować się na negatywny scenariusz zdarzeń. Pomimo wprowadzenia możliwości zgłaszania kandydatów do OKW drogą elektroniczną to m.in. ze względu na powyższe oraz brak możliwości wykonywania dyżurów stacjonarnych przez urzędnika wyborczego w Urzędzie Miejskim w Andrychowie do odwołania możemy mieć trudności w skutecznym skompletowaniu składów OKW. Następną kwestią jest umożliwienie mieszkańcom dopisywania do list wyborców co w obecnej sytuacji jest niemożliwe.

W związku z pojawiającymi się informacjami o zamykaniu urzędów z powodu zarażenia koronawirusem, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Urzędu Miejskiego i podległych jednostek przy zachowaniu ciągłości pracy, nie mogę ich narażać na niebezpieczeństwo zarażenia się i w związku z tym nie wyraziłem zgody na uczestnictwo pracowników w komisjach wyborczych jako członków komisji i operatorów informatycznej obsługi.

Ponadto, ze względu na powyższe, nie widzę możliwości przeprowadzenia szkoleń dla członków OKW. Innym, być może najważniejszym problemem, jest wydaje się brak możliwości aby OKW się ukonstytuowały.

Do zadań Burmistrza należy sprawne i bezpieczne przeprowadzenie wyborów. Biorąc pod uwagę, że fala zarażeń i zachorowań wywołanych przez koronawirusa , mimo wielu starań zarówno władz państwowych, służb sanitarnych, służby zdrowia i samorządów, wciąż rośnie bardzo dynamicznie.

Mieszkańcy Gminy Andrychów restrykcyjnie stosują się do ogłaszanych zaleceń za co im serdecznie dziękuję, w czym pokładam nadzieję na szybkie wyciszenie epidemii. Mimo to, wielu specjalistów twierdzi, że szczyt zachorowań jest jeszcze daleko przed nami. Moja obawa przed długotrwałą epidemią jest zasadna. Mając powyższe na uwadze, w trosce o życie i zdrowie moich mieszkańców, już dwa tygodnie temu podjąłem decyzję o dowołaniu najważniejszych imprez w naszej gminie do końca lipca. Po wielu konsultacjach, uważam więc, podobnie jak większość naszego społeczeństwa, że wybory Prezydenta RP, w trosce o życie i zdrowie Polaków, powinny być przełożone na późniejszy termin.

Pozwólmy wyborcom na spełnienie obywatelskiego obowiązku możliwie w jak największej liczbie. Należy zrobić wszystko, aby wybory mogły się odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny. W obecnej sytuacji nie widzę możliwości, aby bezpieczny, profesjonalny sposób przygotować się i przyprowadzić wybory bez narażania zdrowia pracowników, mieszkańców i członków komisji wyborczych.

Zwracam się do Pana Przewodniczącego z apelem o przeanalizowanie niniejszego oświadczenia i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.
(…)

Pismo do Państwowej Komisji Wyborczej

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij