X-Frame-Options: SAMEORIGIN Pierwsi do strefy ekonomicznej | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Pierwsi do strefy ekonomicznej

Do tej pory były to marzenia, a teraz strefa staje się rzeczywistością – mówił dziś (27 maja) burmistrz Tomasz Żak, podsumowując spotkanie z pierwszymi pięcioma przedsiębiorcami, chcącymi inwestować w strefie ekonomicznej. W urzędzie powstanie specjalny Referat Obsługi Inwestora.
Urząd Miejski w Andrychowie przygotował dziś spotkanie przedsiębiorców z przedstawicielami Krakowskiego Parku Technologicznego, do którego należą wszystkie strefy ekonomiczne w Małopolsce. Reprezentowali go Mariola Kocon, dyrektor Działu Prawnego KPT oraz prawnik Mateusz Rudnicki. W spotkaniu wzięli te ż udział: burmistrz Tomasz Żak oraz jego zastępca Mirosław Wasztyl oraz Wiesława Jamróz, kierowniczka Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomościami i Adam Gałosz z Wydziału Inwestycji.
Pięciorgu inwestorom, którzy dziś skorzystali z zaproszenia przedstawiono aktualne terminy rejestracji strefy – będzie to najprawdopodobniej wrzesień lub październik, a także warunki wejścia w ten obszar i skorzystanie z jego dobrodziejstw. Mowa tutaj o pomocy publicznej, która sprowadza się do ulg podatkowych. Dziś to średnio 35 proc., ale zależne to jest to od wielkości firmy, najwyższe zniżki nawet do 55 proc. mogą dostać mali przedsiębiorcy.
Jak mówiła dyr. Mariola Kocon, mogą na nią liczyć przede wszystkim producenci, zwłaszcza pracujący na rzecz przemysłu. Ważny i bezwarunkowo konieczny jest biznesplan, konkretnie określone koszty, dobrze oszacowana wielkość zatrudnienia, a także innowacyjność. Z tego bowiem przedsiębiorcy będą potem rozliczani. Pracownicy Krakowskiego Parku Technologicznego są gotowi w każdej chwili do udzielania informacji w tych sprawach – deklarowała dyr. Kocon.
Przedsiębiorcy przede wszystkim chcieli znać daty rejestracji strefy, jej otwarcia i czasu, kiedy tam po prostu będą mogli zacząć stawiać swoje firmy. Wiadomo, że sprawa jest w ministerstwie i nie ma już kwestii, czy strefa powstanie, tylko kiedy. Na pewno do jesieni. Równolegle trwają też procedury przekształcenia terenów z rolnych na przemysłowe, uzgadnianie dojazdów i zaopatrzenia w media. Te wszystkie przygotowania są już bardzo zaawansowane – zapewniali burmistrzowie. Przypomnijmy, że strefa ekonomiczna znajduje się w okolicach Białej Drogi i ul. Przemysłowej.
– Słuchamy i patrzymy, co dzieje się w innych strefach, podpatrując uczymy się na cudzych doświadczeniach, aby nie tracić czasu wyważaniem otwartych drzwi – mówi burmistrz Tomasz Żak. – Ale strefa jest już realnym faktem, a do tej pory były to marzenia.
– Nie ukrywamy, że wasz sukces będzie i naszym sukcesem – dodał wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. – Wasze inwestycje to praca dla ludzi i rozwój gminy. Dziś chcemy wiedzieć, jakie są wasze oczekiwania techniczne w zakresie mediów czy komunikacji.
Burmistrz Żak poinformował dziś zebranych, że w Urzędzie Miejskim niebawem powstanie Referat Obsługi Inwestora. Będzie przede wszystkim pomagał przedsiębiorcom w załatwianiu zezwoleń i formalności poza gminą, a także wspierał ich prawnie w pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy.
Następne spotkanie z kolejnymi inwestorami w strefie zaplanowano na czerwiec.
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij