X-Frame-Options: SAMEORIGIN Odznaczenia dla Urszuli Figwer i Marii Walkowiak | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Odznaczenia dla Urszuli Figwer i Marii Walkowiak

3 maja w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyły się uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Andrychów Urszuli Figwer, pierwszej olimpijce Ziemi Andrychowskiej, oraz przyznania medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów” Marii Walkowiak, odznaczanej nauczycielce i instruktorce harcerstwa.

Odznaczenia wręczali poseł Marek Polak, przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Tradycją już stało się, że z okazji świąt narodowych Rada Miejska w Andrychowie honoruje najwyższymi odznaczeniami osoby, które swoim życiem, działalnością przynoszą chlubę naszej gminie. Dziś nadajemy honorowe obywatelstwo Gminy Andrychów dla Pani Urszuli Figwer – mówił Roman Babski, przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie.
Urszula Figwer urodziła się 25 kwietnia 1931 roku w Inwałdzie. W Krakowie równolegle uprawiała dwie dyscypliny: rzut oszczepem i siatkówkę. Jako lekkoatletka reprezentowała Polskę na Uniwersjadzie (srebrny medal), na Mistrzostwach Europy, na dwóch olimpiadach ( w 1956 w Melbourne była szósta, cztery lata później w Rzymie – piąta). Dziesięciokrotnie biła rekord Polski, a trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni kraju. Tych tytułów mogłoby być więcej, ale często zawody kolidowały z meczami siatkówki. W takich sytuacjach  stawiała zawsze na… siatkówkę. Bo ona była miłością jej sportowego życia. Miłością, która zrodziła się na podwórku w Inwałdzie wśród członków zespołu „Wierchy”, a rozwinęła u boku trenera Kmiecia w „Beskidzie”. Do „Beskidu” przywiózł ją na rowerze brat Tadeusz. To był rok 1948. W następnym , już jako reprezentantka Polski zdobyła medal na mistrzostwach Europy. W reprezentacji Polski występowała 23-krotnie i oprócz wspomnianego brązu, zdobyła z nią wicemistrzostwo świata (1952 r.).

Z ogromnym wzruszeniem przyjęłam z rąk szanownych włodarzy Andrychowa to doniosłe wyróżnienie. Odczuwam to jako osobisty sukces i powód do dumy – mówiła Urszula Figwer po otrzymaniu Honorowego Obywatelstwa Gminy Andrychów. Pierwsza Olimpijka Ziemi Andrychowskiej na ręce prezesa MKS-u Andrychów Zbigniewa Marka przekazała brązowy medal zdobyty z reprezentacją Polski w siatkówce na Mistrzostwach Europy w roku 1949.  Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy odejście Józefa Mrzygłoda. Burmistrz Tomasz Żak zaznaczył, że to właśnie dzięki niemu doszło do jego spotkania z Urszulą Figwer.

Medal „Zasłużony dla Gminy Andrychów” otrzymała Maria Walkowiak. – Druhna Marlena – tak do niej i o niej mówią kolejne pokolenia druhów i harcerzy. Jest człowiekiem o wielkim sercu i dłoniach zawsze gotowych do pomocy innym. Znają ją wszyscy w Hufcu ZHP Andrychów i chyba wszyscy w chorągwi  krakowskiej bo od wielu lat działa w środowisku harcerskim. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy komendanta Hufca ZHP Andrychów. Od 2013 roku jest komendantką pierwszego andrychowskiego szczepu harcerskiego „Bądź gotów”. Od wielu lat druhna Marlena organizuje obozy harcerskie i zimowiska. Dzięki niej wielu młodych ludzi może aktywnie spędzać czas, rozwijać swoje pasje i zainteresowania – mówił Roman Babski, przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie. Maria Walkowiak aktywnie pracowała i pomimo emerytury nadal pracuje na rzecz Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie.

Źródło: Odznaczenia dla Urszuli Figwer i Marii Walkowiak – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij