X-Frame-Options: SAMEORIGIN O strefie ekonomicznej już konkretnie | Archiwalna strona Gminy Andrychów

O strefie ekonomicznej już konkretnie

Przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w andrychowskiej strefie ekonomicznej spotkali się w poniedziałek, 16 maja z przedstawicielami Krakowskiego Parku Technologicznego, któremu strefa podlega. Rząd podjął decyzję w sprawie strefy w kwietniu, a pierwsze działki w tym obszarze będą sprzedawane już jesienią. Ma tam powstać ok. 500 miejsc pracy.

Spotkanie przygotował i poprowadził Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, bo właścicielem strefy jest Gmina Andrychów. Z grupą biznesmenów spotkała się Mariola Kocon, dyrektor Działu Prawnego Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Marcin Nalepa. Dyrektor Kocon wyjaśniła zebranym, jakie są zasady pozyskiwania zezwoleń na inwestowanie w strefie i na jaką pomoc publiczną przedsiębiorcy mogą liczyć. I tak pomoc ta może sięgać 55 proc. zainwestowanej sumy, jeśli przedsiębiorstwo należy do małych, 45 proc. – średnich i 35 proc. – dużych. Ważne jest też w jakim sektorze działa firma, priorytetowymi są wszystkie te gałęzie produkcji, która wytwarza na potrzeby przemysłu i budownictwa, bo to nakręca gospodarkę i inwestycje, a nie tylko konsumpcję. Z pomocy publicznej mogą skorzystać również firmy, które postawiły na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne, a to oznacza, że stosują rozwiązanie młodsze niż rok i w takim czasie wprowadzone na polski rynek. O innowacyjności rozwiązania decydują opinie instytutów badawczych czy zespoły badawcze wyższych uczelni.
Dyrektor Kocon przypomniała także, że podstawą starania się o zezwolenie na lokowanie firmy w strefie jest biznesplan. – Państwo, którzy wejdziecie do strefy automatycznie znajdujecie się pod naszą stałą opieką, tak w zakresie doradztwa, jak i szkoleń – mówiła Mariola Kocon. Ta opieka jest do końca działania strefy. Andrychowska ma w tej chwili perspektywę 10-letnią, ale nie zamkniętą.
Z kolei burmistrz Tomasz Żak poprosił potencjalnych inwestorów, aby w miarę szybko określili swoje potrzeby medialne, zwłaszcza zapotrzebowanie na energię, bo jeszcze w tym roku strefa będzie uzbrojona. Burmistrz przypomniał, że zostały już przyznane kwoty na ten cel, tak samo jak na przebudowę układu komunikacyjnego w obrębie kwartałów: Biała Droga, Przemysłowa, Krakowska – z kilkoma rondami. W sumie wydane tam zostaną jeszcze w tym roku 24 mln zł.

Źródło: O strefie już konkretnie – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij