X-Frame-Options: SAMEORIGIN Mieszkańcy chcą, by gmina kupiła Pałac | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Mieszkańcy chcą, by gmina kupiła Pałac

Wydział Turystyki, Sportu i Kultury przeprowadził ankietę wśród mieszkańców na temat „andrychowskiego” Pałacu Bobrowskich z zapytaniem co dalej
zrobić z tym zabytkowym budynkiem połączonym z okolicznym stawem i parkiem.

Rozprowadzono 4000 kart w wersji papierowej. Możliwe było również wypełnienie ankiety elektronicznie. Reasumując udzielono 2446 odpowiedzi.

Na pytanie czy Gmina Andrychów powinna nabyć na własność Pałac Bobrowskich – 90,4 % odpowiedziało „tak”. Na „nie” była pozostała część czyli 9,6% mieszkańców.

Kolejne pytanie z ankiety brzmiało: jaką wiodąca rolę w Gminie powinien pełnić Pałac Bobrowskich? Tutaj możliwych było kilka odpowiedzi.
Najwięcej głosów zdobyła funkcja kulturalno-rozrywkowa (45,4%) czyli np. restauracja, klub muzyczny. Kolejno rola kulturalna i kulturotwórcza – 27,6% (Andrychowskie Centrum Kultury, biblioteka, muzeum). 14,4% głosów zdobyła funkcja oficjalna a 12,5% funkcja społeczna.

W karcie należało również wskazać cztery obiekty, które według mieszkańców, powinny znaleźć się w przyszłości w pałacu Bobrowskich lub parku miejskim. 1174 głosy uzyskała winiarnia/kawiarnia, następnie restauracja z salą balową również wysoko, bo aż 1069 wskazań. Kolejnymi obiektami, które otrzymały wysoką ilość głosów to sala koncertowa oraz Muzeum Ziemi Andrychowskiej.

W punkcie czwartym ankiety można było wykazać się inwencją twórczą i podać własne propozycje na zagospodarowanie pałacu i stawu. Spośród 1329 pomysłów najwięcej osób czyli 201 chciałoby zorganizowania na stawie kajaków i rowerków wodnych. 102 mieszkańców opowiedziało się za nowoczesnym, ogrodzonym i większym niż obecny placem zabaw, natomiast 99 głosów uzyskała kawiarnia.

Z ciekawszych propozycji na uwagę zasługują takie pomysły jak siłownia na powietrzu, ścieżki spacerowe, dydaktyczne, rowerowe czy muszla koncertowa. Kilkoro mieszkańców zasugerowało połączenie wyspy z przystanią i stworzenie kawiarni na wodzie.
Interesującym pomysłem jest też próba odtworzenia jednego z pomieszczeń na sale z czasów Bobrowskich.

Co dalej będzie z andrychowskim pałacem? Krótko mówiąc mieszkańcy Andrychowa są jak najbardziej za odkupieniem Pałacu od spadkobierców ale co
do zagospodarowania tego miejsca zdania są podzielone. Miejmy nadzieję, że ten zabytkowy Pałac znów, jak przed wojną, będzie tętnił życiem i stanie się wizytówką Andrychowa.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij