X-Frame-Options: SAMEORIGIN Ku nowej europie. Różnorodność akceleratorem postępu | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Ku nowej europie. Różnorodność akceleratorem postępu

W dniach 4 – 6 lipca 2015 r. odbędzie się spotkanie miast partnerskich pn. „Ku nowej Europie różnorodność akceleratorem postępu.” Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu „Europa Dla Obywateli” 2014-2020. Gmina Andrychów uzyskała na tą akcję grant w wysokości 25 tys. euro.

Zadania realizowane podczas tego wydarzenia będą obejmować trzy moduły: konferencję plenarną, trzy sesje kreatywne oraz nakręcenie filmu dokumentalnego.

W konferencji będą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich zaproszonych miast, reprezentanci instytucji dziedzictwa historycznego oraz mniejszości społecznych i narodowościowych. Jej głównym wątkiem będzie pokazanie wspólnych doświadczeń związanych z integracją europejską w kontekście historycznym a odnoszącym się do kluczowych obecnie wyzwań w EU jakimi są integracja mniejszości etnicznych oraz wykluczenie ekonomiczne i społeczne.

„Ku nowej Europie – jedność w różnorodności. Historia i teraźniejszość.”

· Prezentacja miast partnerskich

· Występ artystyczny zespołu romskiego

· Film pt. „5 rund” opowiadający historię Gerarda Lindera — Mistrza Świata MM A pochodzenia romskiego

· Prezentacja Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” z Bielska Białej

· Warsztaty tańca żydowskiego 13:15 — 13:45 Prezentacja „Żydzi na andrychowskiej Ziemi”

· Panel dyskusyjny podsumowujący tematykę konferencji

Kolejnym elementem będą sesje kreatywne dotyczące poruszanych zagadnień a prowadzące do wytworzenia pewnej wizji artystycznej. Uczestnicy projektu będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, tanecznych oraz historycznych. W końcowym etapie 3 grupy wymienią się zdobytymi doświadczeniami.

I. Warsztat historyczny

• Wizyta na cmentarzu żydowskim „Tajemnice żydowskich macew na andrychowskim kirkucie”. Spacer szlakiem Andrychowskich Żydów Wizyta w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Andrychowie

II. Warsztat kulinarny

• Nauka gotowania andrychowskich potraw charakterystycznych dla czasów przedwojennych

• Przygotowanie tradycyjnej potrawy żydowskiej

• Degustacja przyrządzonych potraw

III. Warsztat artystyczny

• Nauka „Poloneza” – polskiego tańca narodowego

• Gościnny występ „Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów”

• Nauka śpiewu pieśni patriotycznych oraz biesiadnych

Drugim etapem realizacji tego projektu będzie spotkanie przedstawicieli miast partnerskich w łotewskim Tukums w dniach 22 – 25 lipca 2015 r. Jego celem będzie konferencja oraz warsztaty tematyczne związane z integracja europejską, a zwłaszcza jej barierami.

Metody pracy na obu spotkaniach będą opierały się na przygotowanych wcześniej materiałach, dyskusji oraz na pracy twórczej, która będzie ostatnim etapem do wytworzenia wizji artystycznej jaka zmaterializuje się pod postacią dokumentu filmowego. Film, który powstanie w trakcie spotkań partnerskich zostanie zaprezentowany w każdym z miast partnerskich.

 

 

Europa-dla-Obywateli_naklejka-na-teczkęEuropa-dla-Obywateli---grafika2

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij