X-Frame-Options: SAMEORIGIN Jaśniej i taniej w Rzykach | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Jaśniej i taniej w Rzykach

Godzina oświetlania sali sportowej w szkole w Rzykach jeszcze niedawno kosztowała 27 zł… a teraz, choć jest jaśniej – tylko 7 zł. I tak będzie we wszystkich klasach i na korytarzach. Szkolne rachunki za prąd spadną o blisko 70 proc. z 25 tys. rocznie do 8-9 tys.To efekt wymiany kilkuset punktów świetlnych w całej szkole – tradycyjne jarzeniówki i żarówki zastąpiły ledy. Za kilka dni prace w Rzykach się zakończą, a krakowska firma ECO NEW – ECO MARINE zabierze się za wymianę oświetlenia w szkole w Roczynach. 26 września w Urzędzie Miejskim została zawarta umowa w tej sprawie. Podpisali ją ze strony gminy zastępca burmistrza Mirosław Wasztyl i skarbnik Dorota Żywioł oraz Piotr Pilch prezes ECO NEW – ECO MARINE. Wartość tego kontraktu sięga 325 tys. złotych.

Taniej

Do tej pory już wszystkie andrychowskie przedszkola mają nowe ledowe oświetlenie, a do tego wyposażono w nie szkoły w Brzezince i w Rzykach. Następne w kolejce są Roczyny i Zagórnik. Nowe oświetlenie gmina zainstalowała także w przychodni VENA przy ul. Starowiejskiej. – To większy plan rozpisany na kilka lat – mówi wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. – Jego częścią są też termo modernizacje m.in. placówek oświatowych. Szacujemy, że po tych inwestycjach koszty ich utrzymania zmniejszą się o ponad połowę. A samo zużycie energii elektrycznej o ok. 70 proc.Przykład, że to realne podaje dyrektor szkoły w Rzykach Andrzej Janus. Pokazuje nam salę sportową w szkole i mówi: – Wcześniej oświetlały ją 24 lampy sodowe i to kosztowało nas 27 zł za godzinę oświetlania sali. Teraz jest to zaledwie 7 zł. To kolosalna różnica.Tę ciekawą informacje uzupełnia Piotr Pilch, prezes wykonawcy – ECO NEW – ECO MARINE: – Te 24 lampy sodowe to było w sumie 9600 Watów, a teraz jest tylko 15 lamp, które świecą jaśniej i pobierają łącznie tylko 2850 Wat. Więc rachunek jest prosty.Ledy już sprawdziły się na andrychowskich ulicach, gdzie kilka lat temu wymieniono ponad dwa i pół tysiąca punktów świetlnych, a po tym roczne rachunki za energię zmniejszyły się o 700 tys. zł.

Jaśniej

Po wymianie tradycyjnego oświetlenia w szkołach zmniejsza się ilość punktów świetlnych, ale nie robi się przez to ciemniej, wręcz odwrotnie. Piotr Pilch liczy: – W szkole w Rzykach było ponad 720 punktów świetlnych, a będzie niespełna 300, ale dadzą one więcej światła niż stare lampy.Normy zapisane w prawie mówią, że w każdym punkcie w klasie lekcyjnej musi być min. 300 luksów (jednostka natężenia światła), ale już nad ławką każdego ucznia, jak i przy tablicy, powinna świecić lampa dająca 500 luksów. – W Rzykach były takie klasy, gdzie średnia natężenia światła wynosiła zaledwie połowę tej wartości – mówi Piotr Pilch. – Po wymianie już bezwzględnie jest to wymagane 500 luksów, co potwierdzają pomiary.Nie bez znaczenia jest jakość tego światła. – Ledy dają światło, które w 99 proc. imituje światło słoneczne, a my dobraliśmy mu jeszcze barwę lekko żółtawą – mówi Piotr Pilch. – Dlatego bardzo poprawia to np. nastrój uczniów, co ma wpływ na wyniki w nauce.Dyrektor Janus dodaje, że nowe oświetlenie jest nie tylko jaśniejsze i tańsze, ale też bezpieczne, wyposażone w nową instalację, już nie aluminiową, ale miedzianą i do tego antyporażeniową. Poza tym w klasach na drugim piętrze przy okazji wymiany oświetlenia zainstalowano podwieszane sufity.Instalowane w Andrychowie oświetlenie ledowe oparte jest na produktach polskiej firmy Miloo Lighting, a świecące w nich diody elektroluminescencyjne (LED) produkowane są w Korei Południowej i USA.

 

Źródło: Jaśniej i taniej – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij