X-Frame-Options: SAMEORIGIN Zagórnik | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Zagórnik

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów, na wschód od Andrychowa.. Leży w dolinie Rzyczanki oraz potoku Zagórnik, wtulona jest w wąską kotlinkę między Pańską Górą, Gancarzem i Wapienicą, na wysokości 410-490 m n.p.m. Nazwa Zagórnik ma charakter topograficzny i pochodzi od miejsca za górami, bowiem dolinę zagórnicką otaczają szczyty górskie, m.in. Pańska Góra (432 m), Przełęcz Pańska (380 m), Czuby (Gronie 503 m), Wapienica (531 m), Przykraźń (552 m), Kobyla Głowa (545 m), Kamieniec Grapa (500 m). W środku wioski znajduje się szczyt zwany Groniem (ok. 500 m), który dzieli środkową część Zagórnika i Skornicę.

Historia:

Założycielem Zagórnika był Zacusius Ligęza, który otrzymał ten teren za wystawienie przez swego wuja Jakuba Urdzenia drewnianego kościoła w Inwałdzie w 1318 r. W ten sposób książę oświęcimski uhonorował swego dworzanina – fundatora świątyni. Osada należała do właścicieli Inwałdu: Hynwaldckich, Przełęckich, Szwarcenberg-Czernych, Ankwiczów i Bobrowskich. Karol Bobrowski w 1852 roku sprzedał Zagórnik Romerom, którzy posiadali go do 1947r, Mieszkańcy Zagórnika trudnili się tkactwem i hodowlą owiec.

Zagórnik

Warto zobaczyć:

  • Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty.
  • Kaplica murowana z XIX w. św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty z drewnianą dzwonnicą i XIX-wiecznym dzwonem „Bartłomiej”.
  • Obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi według szkicu Jana Matejk z 1865r. znajdujący się w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty w sąsiedztwie Kaplicy.
  • „Łupki wieprzowskie”- Pomnik przyrody w formie użytku geologicznego, przełom rzeki przez czarne łupki wierzowskie na granicy Zagórnika i Sułkowic.
  • Wzgórze Miłosierdzia – wzniesienie w pobliżu Zagórnika, na którym znajdują się: Jubileuszowy Krzyż Ziemi Wadowickiej, Kaplica Miłosierdzia oraz Stacje Drogi Krzyżowej.

Zagórnik

Uwaga. Wykorzystywanie załączonych poniżej planów (w formacie *.pdf) do celów komercyjnych jest zabronione!

Pliki do pobrania

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij