X-Frame-Options: SAMEORIGIN Dni Otwarte ŁYSOŃ 2018 „po Śląsku” | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Dni Otwarte ŁYSOŃ 2018 „po Śląsku”

Dni Otwarte ŁYSOŃ 2018 to spotkanie pszczelarzy organizowane co dwa lata w siedzibie firmy w Kleczy Dolnej. Impreza skupia tysiące pszczelarzy z polski, krajów ościennych oraz zagranicznych dystrybutorów z całego świata. Atutem imprezy są profesjonalne wykłady i prelekcje największych autorytetów naukowych polskiego świata pszczelarskiego. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie folklor śląski. Gwiazda główna wydarzenia – Kabaret Masztalscy – równocześnie poprowadzi w/w imprezę uzupełniając całość o liczne gagi i konkursy. Na scenie głównej wystąpią również: zespól Jorgusie kultywujący tradycję żywiołowej śląskiej biesiady, zespół wokalny Karolinki czyli duch i tradycja Górnego Śląska – w romantycznym a także humorystycznym wydaniu, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW z programem śląskim, a także Orkiestra Dęta z Kleczy Dolnej i Szkolny Zespół Pieśni i Tańca działający przy Zespole Szkół – Sułkowice – Bolęcina. W ramach dodatkowych atrakcji imprezy m. in. tworzenie rzeźb z miodowej czekolady, pokaz tworzenia trufli, czekolad, pralin; w wykonaniu Marcina Surdyka (Laureat Mistrzostw Polski), miodowo-czekoladowe degustacje, zabiegi pielęgnacyjne z użyciem miodowych kosmetyków a także zlot świetnie zaopatrzonych śląskich Food-Trucków. Impreza ma również charakter targów branżowych tym samym zapraszamy na liczne stoiska naszych wystawców. Patronatem Honorowym wydarzenie objęli m. in.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polski Związek Pszczelarski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet  Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Małopolskiego, Burmistrz Miasta Wadowice, Burmistrz Miasta Andrychów oraz liczne związki pszczelarskie szczebla wojewódzkiego i powiatowego z całej Polski. Serdecznie zapraszamy!

INFORMACJA – OTWARCIE INTERAKTYWNEGO CENTRUM PSZCZELARSTWA APILANDIA

Dodatkowo podczas Dni Otwartych 2018, w historycznych podziemiach z 1910 r., znajdujących się na terenie Firmy ŁYSOŃ otwarte zostanie pierwsze w Polsce Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Apilandia to jedyne stacjonarne miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promowany będzie temat pszczół i pszczelarstwa; w niesamowity sposób połączono tutaj ze sobą historię i nowoczesność; tradycję i innowację. Urządzenia pszczelarskie oraz metody ich produkcji                  a przede wszystkim pszczoła i jej życie zostaną przedstawione za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji oraz animacji poglądowych.

Zwiedzanie Apilandii to kilka odrębnych etapów:

– pierwszy etap pozwoli na poznanie znaczenia i roli pszczół dla człowieka, ale również dla funkcjonowania roślin oraz zwierząt. Przedstawiona zostanie rola pszczelarza w opiece nad pszczołami oraz ukazane zostaną też możliwości działań, jakie może podjąć każdy z nas, aby pomóc pszczołom.

– w drugim etapie przygody poznamy tajniki zawodu, a także wcielimy się osobiście w życie pszczelarza; każdy uczestnik będzie miał możliwość nie tylko poznać narzędzia pracy pszczelarza, ale również samodzielnie wykonać jego obowiązki, korzystając z interaktywnych przyborów wykorzystywanych przez pszczelarzy.

– trzeci etap zwiedzania podziemi obfituje w barwne obrazy i niezwykłe pokazy multimedialne, dzięki którym ukazane zostaną sekrety z życia pszczół i ich zachowań, zarówno w ulu, jak i poza nim. W sposób szczególny przybliżona zostanie tutaj praca pszczoły miodnej. Zwiedzający poznają tajniki powstawania miodu, a także dowiedzą się co jeszcze do zaoferowania ma Apis mellifera (łac. pszczoła miodna) człowiekowi.

Po wyjściu z podziemi ekspozycyjnych na odwiedzających czekać będzie nowoczesna i wzorowo wyposażona pasieka, która umożliwi zwiedzającym spacer wśród uli i zaznajomienie się z gatunkami roślin miododajnych. Po opuszczeniu Apilandii może się okazać, że Twoja  własna przygoda z pszczołami dopiero się zaczyna!

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij