X-Frame-Options: SAMEORIGIN Coraz więcej pojazdów na powiatowych drogach – Nowiny Andrychowskie | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Coraz więcej pojazdów na powiatowych drogach – Nowiny Andrychowskie

118 342 – tyle pojazdów jest zarejestrowanych w powiecie wadowickim. To o ok. 18 tys. więcej niż cztery lata temu – informuje Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Pojazd z tablicą rejestracyjną KWA to jeden z najbardziej charakterystycznych znaków rozpoznawczych naszego powiatu. Jeszcze kilkanaście lat temu takich pojazdów było niewiele. Obecnie po polskich i zagranicznych drogach jeździ ich już ponad 110 tysięcy.
Nowe tablice wydawane są od 1 maja 2000 r., po ostatniej reformie administracyjnej z 1 stycznia 1999 r., w wyniku której doszło do 3-stopniowego podziału terytorialnego kraju. Tym samym utworzony został Powiat Wadowicki, który „wchłonął” 10 gmin, wchodzących wcześniej w skład nieistniejącego już województwa bielskiego.Pamiętne czarne tablice rejestracyjne z kombinacjami znaków rozpoczynających się od litery „B”,  symbolizującej województwo bielskie, zostały zastąpione białymi tablicami, na których widnieje ciąg siedmiu cyfr oraz liter. Pierwsza litera „K” jest oznaczeniem województwa małopolskiego, litery „W” i „A” wskazują z kolei, że pojazd zarejestrowany został w powiecie wadowickim.
ojawienie się białych tablic nie oznaczało jednak, że czarne plansze automatycznie zniknęły z polskich dróg. Mogły one pozostać na pojeździe, dopóki nie zmienił się jego właściciel, który jednocześnie nie wymeldował się w tym czasie z naszego powiatu. To właśnie dlatego, choć od reformy minęło już kilkanaście lat, do tej pory na drogach możemy spotkać samochody z czarnymi tablicami.118 tys. pojazdów to liczba trochę zawyżona. Z podanych przez starostwo informacji wynikałoby, że niemal każdy (nawet najmłodszy) mieszkaniec powiatu ma swój  własny pojazd – powiat zamieszkuje prawie 159 tys. osób. Część z tych samochodów, które znajdują się w ewidencji Starostwa, nie wyjeżdża już na drogi ze względu na stan techniczny.

Źródło: powiat.wadowice.pl

Źródło: Coraz więcej pojazdów na powiatowych drogach – Nowiny Andrychowskie

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij