Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie obchodził 8 czerwca 30-lecie reaktywowania. Przy tej okazji rzemieślnicy odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Palecznemu, człowiekowi, który wskrzesił cech w Andrychowie.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji rzemiosła, odprawiono ją w Kościele pw. Św. Macieja. Spotkanie jubileuszowe, które odbyło się w „Adrii” poprowadził Starszy Cechu Daniel Trojak.
W swoim okazjonalnym przemówieniu przypomniał, że rzemiosło na tych terenach rodziło się już w XII wieku, ale dla Andrychowa przełomową była data 1778 r, kiedy to cesarzowa Maria Teresa wydała „Uniwersał” dla rzemieślników, w którym zawarte zostały zasady prawne i porządek moralny rzemiosła. „Uniwersał” zawierał przepisy ściśle określające zasady i prawa, które dotyczyły uczniów, czeladników, mistrzów i nawet wdów po rzemieślnikach, regulowały także zasady zebrań. Niestety, po II wojnie światowej rzemieślnicy Andrychowa i okolic tylko przez pięć lat cieszyli się własnym, niezależnym cechem, decyzją polityczną w roku 1950 cechy oparto o struktury powiatowe. Natomiast 6 stycznia 1985 roku uchwałą Rady Izby Rzemieślniczej w Bielsku-Białej reaktywowano działalność Cechu Rzemiosł Różnych w Andrychowie. Starszym Cechu od tego dnia był Pan Marian Karabinowicz. 21 czerwca 1985 roku Marian Karabinowicz otrzymał godność honorowego Starszego Cechu a funkcje po nim objął Jan Paleczny. Cech zrzeszał wówczas około 700 członków i reprezentował 14 branż. Mistrzowie zrzeszeni w Cechu szkolą ogółem 300 uczniów i zatrudniają ok. 380 pracowników. Od 2002 roku Cech przyjął nazwę Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości przyjmując w swoje szeregi także przedsiębiorców spoza rzemiosła.
Dziś, jak powiedział podczas uroczystości Daniel Trojak, najważniejszym celem cechu na najbliższe lata będzie utworzenie szkoły rzemieślniczej.
Podczas jubileuszu w „Adrii” głos zabierali liczni goście i przyjaciele Cechu, głównie przedstawiciele zaprzyjaźnionych, sąsiedzkich izb.
Kulminacyjnym punktem jubileuszu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej Janowi Palecznemu, który niezwykle przysłużył się reaktywacji Cechu w Andrychowie i przez 20 lat był Starszym Cechu. Tablicę odsłonili najbliżsi Jana Palecznego – jego żona oraz syn i córka. Tablica będzie umieszczona w siedzibie Cechu przy ul. Krakowskiej.
W drugiej części spotkania jubileuszowego najbardziej zasłużeni rzemieślnicy otrzymali okolicznościowe odznaczenia.