X-Frame-Options: SAMEORIGIN Burmistrz Tomasz Żak z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja … | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Burmistrz Tomasz Żak z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja …

Drodzy Mieszkańcy Gminy Andrychów!

Obchodzimy w tym roku 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z dumą i słusznie odwołujemy się do naszej historii, zwłaszcza tej o Konstytucji Trzeciomajowej, bo była to druga na świecie ustawa zasadnicza, która miała być fundamentem nowoczesnej Polski na miarę tamtych czasów. Ograniczała samowolę szlachecką, rozszerzając prawa obywatelskie na inne stany, zrównując ze szlachtą w prawach np. mieszczaństwo i biorąc w ochronę państwa chłopstwo. Była nadzieją na odrodzoną Rzeczpospolitą, ale sprowokowała jej wrogów, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak to nie Konstytucja 3 Maja była temu winna, ale nasze wewnętrzne spory i zdrady, jak targowica.

Dlatego miast być nadzieją, stała się „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”, jak pisał Hugo Kołłątaj, jeden z jej twórców. Aby potem być przez 123 lata rozbiorów przypomnieniem naszej polskiej walki o niepodległość.

Dziś tę niepodległość mamy i mamy swoją nową konstytucję, równie ważną, jak ta pierwsza, bo gwarantującą nam obywatelską wolność. Wspominam o tym w czasie jakże trudnym dla nas, tak ze względu na pandemię, jak i na kondycję polskiej demokracji. Dziś słowo konstytucja nabiera nowego znaczenia, a my wypatrujemy w niej nowej nadziei na przyszłość.

Znowu bowiem wokół tego fundamentu demokracji, jakim jest konstytucja toczymy spory i budujemy podziały pomiędzy nami. Rozumiemy ją różnie, przywołując czasami jako argument potrzebny li tylko do osiągnięcia doraźnych celów politycznych.

Może dlatego powinniśmy przypomnieć sobie, co powiedział ponad dwa wieki temu jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i ich trzeci prezydent Tomasz Jefferson, współtwórca pierwszej na świecie konstytucji. A mówił on: Łańcuchy którymi zabezpiecza się naród na wypadek, gdyby ogarnęło go szaleństwo – to konstytucje, symbol trwałości, więzi międzygeneracyjnej, tradycji historycznej.

Konstytucja i zapisana w niej wolność wyboru oraz demokracja powinny nam więc przyświecać właśnie teraz, w 2020 roku. Ponieważ sens konstytucji polega na tym, że ogranicza władzę, a nie obywatela. Konstytucyjna demokracja to ustrój, w którym władza większości jest ograniczona przez prawa mniejszości, dająca równe prawa każdemu, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. W społeczeństwach XXI wieku podstawą legitymacji władzy nie jest jedynie wynik wyborów, ale także przestrzeganie praw człowieka – mówi prof.Ryszard Piotrowski, polski prawnik, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Naszym fundamentalnym prawem jest więc konstytucja, dająca nam prawo, do niezgody w sporze z władzą, do posiadania odmiennych poglądów i życia we wzajemnym ich poszanowaniu.

Na koniec chcę przytoczyć słowa św. Jana Pawła II, które wygłosił w 200. rocznicę Konstytucji 3 Maja: Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego.

Zapamiętajmy te słowa.

Nie zapominajmy o tym.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij