X-Frame-Options: SAMEORIGIN Budżet na rok 2016 | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Budżet na rok 2016

Podczas XVII Sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przyjęli budżet gminy na rok 2016. Sesja odbyła się w Urzędzie Miejskim.
Projekt budżetu przedstawiła Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł. Wiemy już, że w 2016 r. dochody Gminy Andrychów mają wynieść 119 786 000 zł, z czego niespełna 50 mln pochodzić będzie z podatków od osób fizycznych i innych jednostek nie posiadających osobowości prawnej.
Wydatki w przyszłym roku planowane są w wysokości 123 913 000 zł. Na pokrycie deficytu (ponad 4 mln) oraz „zobowiązań planowanych w rozchodach budżetu” (5,8 mln zł) Gmina Andrychów planuje zaciągnąć 10-milionowy kredyt. Równocześnie Gmina Andrychów wyda na „obsługę długu” i wypłaty z tytułu udzielanych poręczeń – 2,6 mln zł.
Równocześnie wydatki majątkowe, czyli na inwestycje, zaplanowano wydać 12 mln 257 tys. zł. To pieniądze na budowę dróg, remonty i budowy obiektów gminnych i inne wydatki w majątek trwały. Na same remonty i inwestycje na drogach gminnych wydane będzie ok. 7,2 mln zł. A ich bieżące utrzymanie ma wynieść ponad 2,8 mln zł.
Na oświatę, czyli na szkoły i przedszkola Gmina Andrychów wyda w nadchodzącym roku 55 mln 873 tys. zł przy subwencji zewnętrznej na ten cel (już wspomnianej powyżej) w kwocie 35,6 mln zł. Placówki oświatowe – z najmu itp. Przychodów – wygenerują dochód w wysokości 4,6 mln zł. Zatem gmina dopłaci do szkół i przedszkoli (te drugie nie mają subwencji) ok. 15 mln zł.
Z projektu budżetu wynika, że największą część wydatków bieżących pochłoną „wydatki jednostek budżetowych” – 86,7 mln zł. W tej kwocie są m.in. wydatki na wynagrodzenia wszystkich pracowników i pochodne. Urząd Miejski wyda nieco ponad 8 mln zł..
Na kulturę w 2016 r. gmina wyda 2,9 mln zł (CKiW), a na Bibliotekę Miejską – 700 tys.
Na bezpieczeństwo blisko 3,3 mln zł (w tym 2,5 mln zł na straże pożarne).
Rezerwa ogólna w 2016 r. będzie wynosiła 550 tys. zł, a rezerwy celowe ponad milion. W tych drugich rezerwach mieszczą się kwoty zarezerwowane m.in. na wynagrodzenia z pochodnymi w oświacie i usuwanie ewentualnych skutków klęsk żywiołowych, np. powodzi.

źródło: Nowiny Andrychowskie – Budżet na rok 2016

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij