X-Frame-Options: SAMEORIGIN CZYTAM, PYTAM! | Archiwalna strona Gminy Andrychów

CZYTAM, PYTAM!

No i rozpoczęliśmy kolejny projekt: Czytam, pytam! w którym stawiamy na rozwój wiedzy, kompetencji i umiejętności dzieci w obszarach: emocji, empatii, samopoznania, relacji z otoczeniem (i bliższym, i dalszym); logicznego wnioskowania i prowadzenia dyskusji. Obszar ów, nieobecny w podstawie programowej edukacji przedszkolnej, wspieramy działaniami twórczymi — a więc tym, co dzieci lubią najbardziej!

Filozofia i dociekanie— choć brzmią dumnie — są naturalne dla każdego z nas. Wychodzimy z założenia, że klasycznej dziedziny nie warto rezerwować wyłącznie do szkolnych etapów edukacyjnych. Zwłaszcza że naturalna potrzeba stawiania pytań (nierzadko trudnych, abstrakcyjnych, bądź śmiesznych) jest nierozłączna z pierwszymi etapami rozwoju dzieci. Stosujemy zatem metody i techniki oparte na spontanicznej ciekawości. Wykorzystujemy metodę tzw. dociekań filozoficznych prof. Lipmana[1].  A wspólnym mianownikiem każdego spotkania jest, rzecz jasna, książka.  To ona stanowi kanwę każdej dyskusji. W tym roku wspieramy wyłącznie nowościami wydawniczymi!

Projekt jest realizowany w jednym z oddziałów przedszkolnych przy ZSS w Inwałdzie.

Pomysłodawca: M.Z.

[1] Zob. Filozoficzne dociekania z dziećmi i młodzieżą. Program dopuszczony do użytku szkolnego, DKW – 4014 -28/99.

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij